Meghalt Vékony Ildikó cimbalomművész

Szombaton tragikus balesetben elhunyt Vékony Ildikó, nemzetközi hírű cimbalomművész. 46 éves volt. A hírt az MR3 Bartók Rádió közölte. A hazai zenei közvélemény szerint Rácz Aladár óta nem volt olyan tehetséges cimbalomművészünk, mint Vékony Ildikó.

  • hvg.hu hvg.hu
Meghalt Vékony Ildikó cimbalomművész

 Kurtág Györgytől Eötvös Péterig számos kortárs zeneszerzővel dolgozott együtt. Koncertekkel és fesztiválszereplésekkel bejárta a világ jónéhány nagy színpadát.

Vékony Ildikó 1963-ban született, hétéves korában kezdett cimbalmozni - ismerteti életrajzát a BMC kiadó. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán szerzett diplomát. Zenei gondolkodásmódjára nagy hatással volt Kurtág György és Rados Ferenc iskolája, valamint az Új Zenei Stúdió zeneszerzői.

Európa jó néhány országában koncertezett, fesztiválok meghívottja, neves zenekarok cimbalmos közreműködője volt (Berlini Filharmonikusok, Müncheni Filharmonikusok, Kölni Rádió Szimfonikus Zenekara). Fellépett többek között a zürichi Tonhalléban, Berlinben és a müncheni Philharmonieban. Vendége volt az Orlando Fesztiválnak, a Wiener Festwochennek, a Musikfestspiele Saarnak, a Salzburgi Osterfestspielenek.
Dolgozott Claudio Abbadóval, Peskó Zoltánnal, Eötvös Péterrel.

Repertoárja a XII. század muzsikájától Bachon át, korunk zenéjéig terjed. Számos kortárs mű bemutatója fűződik nevéhez. Mai magyar zeneszerzők műveinek előadásáért több alkalommal kapta meg az Artisjus elismerését. Számos rádió- és lemezfelvétel őrzi játékát.

Valter Attila: Olyan versenynap nincs, hogy nem fáj

Valter Attila: Olyan versenynap nincs, hogy nem fáj

„A bukásoktól, brutális sérülésektől való félelem folyamatosan bennem van” – meséli Valter Attila országútikerékpár-versenyző a Penge podcast legújabb adásában, ahol arról is beszélget Szilágyi Áronnal és Kenyeres Andrással, hogy milyen gondolatok futnak át az agyán egy esés után, mekkora nyomást jelentett számára a 2021-es berobbanása, és milyen hatással vannak rá a kommentek.