Körbe-körbe forognak a prágai Orloj apostolai

Elromlott a hét végén a prágai óváros egyik fő nevezetessége, a városháza XV. századi csillagászati órája: az egyébként csak minden egész órakor megjelentő apostolok egyfolytában körbe forogtak. A régi órát vasárnap estére sikerült megjavítani, addig is a szokatlan jelenség sok turistát és helyi lakost vonzott az Óvárosi térre.

  • hvg.hu hvg.hu
Körbe-körbe forognak a prágai Orloj apostolai

Az óvárosi városháza külső falán elhelyezett csillagászati órát, amely a pontos idő mellett a napokat, hónapokat, a Hold és a Nap fázisait is mutatja, a XV. században készítette Kadani Mikulás órásmester és Jan Sindel csillagász. Később tökéletesítette Hanus mester, akit a városi tanácsurak a legenda szerint megvakíttattak, hogy ne tudjon hasonlót készíteni. Az alkotó bosszúból állítólag leállította a szerkezetet. Óraművének háromnegyede ma is eredeti, csupán kisebb részét cserélték ki 150 évvel ezelőtt korszerűbb darabokra.

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?