Bár a tavalyi év is elkényeztetett minket remek filmekkel, úgy tűnik a 2012-ben se fog unatkozni az aki szereti a sci-fit, a westernt vagy akár a fantasy-t, mert híres rendezők rukkolnak elő új alkotásaikkal.
PROMETHEUS
Az Alien-kvadrológia mindegyik rendezője innovatív módon hagyta rajta keze nyomát az általa rendezett rész hangulatán és világán. Több mint harminc évvel a korszakos jelentőségű A nyolcadik utas: a Halál után pedig valóra vált a rajongók legnagyobb álma: Ridley Scott visszatért az Alien-univerzumhoz.
A Prometheus az első beszámolók szerint az 1979-es első rész előzményfilmje lett volna, ám később kiderült, hogy története semmilyen formában nem kapcsolódik az eddigi részekhez és szereplőkhöz, ehelyett önálló, új fejezetet nyit minden idők egyik leghátborzongatóbb scifi-horror-sagájában. Ha Ridley Scott nem okoz csalódást, akkor a Prometheus egy igazán fajsúlyos, atmoszférikus és rémisztő űrutazás lehet, amelyre már igazán nagy szüksége volna ennek az elmúlt években többnyire tetszhalott műfajnak.
THE HOBBIT
Peter Jackson tulajdonképpen a lehetetlenre vállalkozott, amikor elhatározta, hogy filmre viszi Tolkien mitikus nagyságú regényét, A Gyűrűk Ura-trilógia megrendezésével pedig sikerült bebizonyítania, hogy napjaink egyik legnagyobb mesélője, aki felnőtt a grandiózus feladathoz.
Várható volt, hogy előbb-utóbb sorra kerül Tolkien 1937-ben megjelent A hobbit című regénye is, amely Zsákos Bilbó kalandját meséli el, ám az adaptáció megvalósulásának útjába számos akadály gördült az elmúlt években, Guillermo Del Toro helyét pedig végül Peter Jackson vette át a rendezői székben. A két részesre tervezett epikus fantasy minden bizonnyal méltó és megrendítő párja lesz a trilógiának, és egy ahhoz hasonló érzékeny, látványos és magával ragadó mesére számíthatunk.
THE DARK KNIGHT RISES BATMAN
Miközben Hollywood megállás nélkül ontja magából a gyatrábbnál gyatrább képregényfilmeket, addig Christopher Nolan kezei között Batman figurája a lehető legjobb formában született újjá: a Batman: Kezdődik! és A sötét lovag lendületes sodrású akciófilmeknek is kiválóak, elementáris hatásukat pedig csak tovább fokozza a kellően komor hangvétel és a pszichológiai megalapozottság.
Nolant ugyanis nem csak a hőseinek jelmeze érdekli, hanem az is, ami mögötte van, a Batman-filmek harmadik felvonása pedig várhatóan felteszi a koronát erre a lenyűgöző és mindvégig példaértékűen komolyan vett trilógiára. Nolant ismerve a The Dark Knight Rises nemcsak látványvilágában, hanem lélektaniságában is legalább olyan tekintélyt parancsoló lesz, mint az első kettő rész.
DJANGO UNCHAINED
Habár Quentin Tarantino többnyire szélsőségesen megosztja a mozirajongókat, annyi biztos, hogy oda kell rá figyelni, hiszen mindig képes meglepetést okozni. A Becstelen brigantyk után pedig egy merész húzással megint veszélyes vizekre evezett, Django Unchained című filmje ugyanis egy spagetti western lesz, ami a rabszolgatartás idején játszódik majd.
Saját bevallása szerint vízióját az 1966-os Sergio Corbucci-rendezte Django ihlette, ám ismerve Tarantino filmtörténeti hagyományokhoz való bonyolult viszonyát, szinte biztos, hogy nem egy szokványos vadnyugati bosszúfilmet kapunk majd tőle, hanem egy izgalmas, összetett és artisztikus műfaji újragondolást.
A TETOVÁLT LÁNY
Ha már David Fincher is remake-et rendez, akkor nagy lehet a baj, gondolták sokan, amikor kiderült, hogy az ő vezényletével forgatják le Stieg Larsson 2005-ben megjelent bestsellerének második feldolgozását (a svédek ugyanis már elkészítették a sajátjukat 2009-ben).
David Fincher a műfaji és szerzői film határán mozgó rendezők egyik legjobbja, éppen ezért minden bizonnyal nem csak egy hűséges remake-et kapunk majd, hanem egy kőkemény és hideglelős thrillert. A rendező markáns személye mellett ezt látszik szavatolni a Schindler listájáért Oscar-díjjal jutalmazatott Steve Zaillan forgatókönyvíróként, illetve a The Social Networkért Oscar-díjra jelölt Jeff Cronenweth operatőrként való közreműködése is.