Meghalt a tüntetéseken, meneteken énekelt világhírű dal előadója
Nyolcvanhét éves korában elhunyt Guy Carawan amerikai folkénekes, aki az amerikai polgárjogi mozgalom és más szabadságküzdelmek himnuszává tette a We Shall Overcome című dalt.
MTI
Carawan a Tennessee állambeli New Marketben lévő otthonában halt meg még szombaton. Felesége, Candie Carawan szerint a zenész évek óta demenciával küzdött.
A We Shall Overcome eredete a késő 19. századig nyúlik vissza, a dalt már az 1940-es években felkarolta a munkásmozgalom. Carawan 1960-ban énekelte el először saját verzióját egy csapatnyi fekete diáknak az észak-karolinai Raleighben és a dal hamarosan a polgárjogi mozgalom himnuszává nőtte ki magát - idézte fel a folkénekes halálhíréről beszámoló The New York Times.
A We Shall Overcome demonstrációkon és gyűléseken csendült fel az 1960-as években, egyebek közt a Martin Luther King által vezetett, Selmából Montgomerybe tartó 1965-ös meneten is énekelték. Az elmúlt évtizedekben a Tienanmen téren és a berlini fal leomlásakor is felcsendült.
A dal eredetével kapcsolatban Carawan egy 1999-es interjúban elmondta, hogy egy kaliforniai barátjától tanulta a szöveget és a dallamot. "Ő tanította meg nekem a dalt és néhány akkordot is hozzátett" - idézte fel annak idején a zenész.
Carawan 1927-ben született a kaliforniai Santa Monicában. Később New Yorkba költözött és az 1950-es években aktív tagja lett a népzenei hagyomány újjáélesztésére indult mozgalomnak. A We Shall Overcome Carawan-féle verziója a néhai Pete Seeger amerikai folkénekes, politikai aktivista és író segítségével született meg.
Carawan és második felesége, Candie évtizedeken át tanított zenét a tennessee-i New Marketben lévő Highlander Kutatási és Oktatási Központban.
Jurij Gagarinnak és Farkas Bertalannak is hatalmas, nyitott autós felvonulást szerveztek Budapesten, miután visszatértek az űrből és erre a propaganda is készült rendesen. Magyarországon már szinte hagyománya van az asztronauták köszöntésének, de az utolsó óta is eltelt 45 év. Nem tudni, Kapu Tibort mivel fogják fogadni, mindenesetre az MNB már rárepült az űrrepülésére.