Oscar-jelölt a Saul fia - óriási siker kapujában a magyar film
Utolsó frissítés:
DiCaprio ide, Kate Winslet oda, Magyarországon most minden filmrajongó arra figyelt, Oscarra jelölik-e a Saul fiát. Kiderült, hogy Nemes Jeles László filmje ott lesz a gálán. 27 éve után jelöltek magyar nagyjátékfilmet a legrangosabb filmes gálán, de egyetlen győzelmünk is 1982-ben történt. Kövesse velünk az Oscar-jelölések bejelentését!
Most érkezett
Percről percre
Valószínűleg idén is fehér Oscar lesz
Évről évre forró témát szolgáltat az Amerikai Filmakadémia sokszínűségre való hajlamának hiánya, egyesek legalábbis ennek tudják be, hogy a színészjelöltek legjava fehér. Idén sem számíthatunk másra, nagy eséllyel fordulhat elő, hogy a húsz jelölt színész között egy olyat sem találunk majd, aki más etnikumhoz tartozna.
Legfeljebb ketten okozhatnak meglepetést: Will Smith alakítása a Sérülés (Concussion) című amerikaifoci-drámában Golden Globe-jelölést ért, ott azonban az Oscaron esedékes öt helyett tíz jelöltet állítottak a férfi főszereplői kategóriában. Szintén Golden Globe-ra jelölték Idris Elbát, aki a Beasts of No Nationben játszott nagyot, az ő neve a mellékszereplők közt bukkanhat fel.
Hogyan ne nézzük a Saul fiát?
Kicsit emlékezzünk vissza, milyen reakciók fogadták a Saul fia első magyarországi vetítését. Azóta már 100 ezren nézték meg a filmet a magyar mozikban, amelyet a Golde Globe-ot követően a plázákban is újra műsorra tűztek.
Jó kezekben van a Saul fia
2010 óta mind a hat évben állított jelöltet a Sony Pictures Classics az idegen nyelvű kategóriában, sőt három esetben győzelemig is vitték a forgalmazott filmjüket. Argentínának a Szemekre zárt titkok, Iránnak a Nader és Simin - Egy elválás története, Ausztriának pedig a Szerelem ért egy-egy szobrocskát. Jó lenne folytatni ezt a sorozatot.
Röhrig először még szkeptikus volt
Ebben a videóban arról beszél Röhrig Géza, hogy amikor Nemes Jeles László először átküldte neki a forgatókönyvet, elég szkeptikusan fogadta az ötletet. Aztán az ötödik oldalon rájött, hogy nem egy szokványos, hanem egy emberibb, igazabb filmről lenne szó.
A második etapban jön majd a számunkra fontos kategória
Összesen 24 kategóriában jelentik be a jelölteket, két részletben. Az első 12 kategória jelöltjeit Guillermo del Toro és Ang Lee olvassa majd be, míg a második részben (ahol a számunkra izgalmas legjobb idegennyelvű film ötösét is elárulják) John Krasinski és az Akadémia elnöke, Cheryl Boone Isaacs mondják el. A bejelentés magyar idő szerint 14:30-kor kezdődik, a második etap várhatóan 14:38-kor kezdődik.
Történelmet írhat az új Mad Max-film is
Utoljára a Hanussen jutott el ilyen szintre
1989-ben fordult elő utoljára, hogy magyar nagyjátékfilm is jelölt volt. A Hanussen, Szabó István filmje végül nem nyert, de itt végignézhető az ominózus díjátadó, ahol végül a Hódító Pelle nyerte az Oscart:
Szabó István öröme még ma is zseniális
A díjak kiosztására ugyan február 28-ig kell várni, de azért érdemes megnézni hogyan örült 1982-ben Szabó István a díjnak. Az az örömtánc a színpadon máig felejthetetlen:
Összesen 8 kategóriában látott esélyt a forgalmazó
A Sony Pictures Classics, a Saul fia amerikai forgalmazója az Oscar-kampányok tradíciói szerint telenyomta hirdetésekkel a szaksajtót, ahol összesen nyolc kategóriában ajánlotta az akadémiai tagok figyelmébe a filmet. A kézenfekvő idegen nyelvű kategória mellett a legjobb film, a legjobb rendező, a legjobb férfi főszereplő, a legjobb vágás, a legjobb operatőr, a legjobb hangkeverés és a legjobb hangtervezés listáján látnák szívesen a magyar filmet, és bár a világ számos kritikusa egyetért ezek többségével, a jelölést sajnos nem ők intézik.