Sokakban élhet idilli kép a borászok munkájáról, ahogy gyönyörű időben, madárcsicsergéstől hangos környezetben járják a természetet. A négyrészes dokumentumfilm bemutatja, hogy a borkészítés korántsem irigylésre méltó elfoglaltság. A csúcsborok, mint a világhírű tokaji aszú előállítása pedig egyenesen évtizedeken átívelő küzdelem.
Almási Tamás filmje rávilágít arra, mennyire sokrétű folyamat az aszúbor elkészítése. Mi minden játszik közre egy-egy évjárat minőségében: hogy hol nő a szőlő, milyen az idő, és milyen ütemérzékkel szüretelnek a borászok. A film nem ragad meg az ismeretterjesztés szintjén, izgalmas és hiteles karaktereket mutat be, akik révén átélhető a harc az elemekkel. Drámai képeken látható, ahogy seregélyek ezrei vészjóslóan köröznek a több hónapos munkával megtermett dús szőlőfürtök felett. Együtt szorítunk a borászokkal az aszúsodáshoz kedvező időjárásért: ne legyen túl meleg, de azért legyen elég napfény, amikor kell, kapjon csapadékot a növény, de az nem mindegy, hogy mikor és mennyit.
A film megmutatja a munka gyümölcsét is: a magyar borászt, aki Oscar-díjhoz mérhető elismerést vehet át saját szakmájában, miközben külföldi kollégák rajongják körül. Majd következik egy borárverés, ahol repkednek a forintmilliók. A filmben felvillannak a tokaji régió problémái is, például hogy a fiatalabb generációban már keveseknek perspektíva a borászkodás.
A film előzetese:
Szó esik arról is, hogy nem jut elég állami támogatás a tokaji borok népszerűsítésére, bár ebben a film készítése óta történt némi változás. Az viszont kérdéses, hogy mire fordítják majd a térségre szórt kormányzati milliárdokat. A filmben megszólaló borászok egyetértenek abban, hogy a tokaji aszú valójában olyan nemes idea, aminek a megvalósítására törekedni kell. Hogy az aktuális és gyorsan változó trendek követése helyett valami maradandót próbáljanak alkotni.
A film első két része már elérhető a hvg360-on, a harmadik epizódot szombattól láthatják.