Ismeretlen Bartók-mű kéziratát találták meg

Az alkalmi darabot Bartók Béla 1907. október 1-jén írta szerelme, Geyer Stefi hegedűművész kérdésére.

  • HVG

Geyer Stefi 1907. szeptember 29-én egy kis dallamot küldött Bartók Bélának azzal a kérdéssel: „Ezt hogyan harmonizálná meg?”.

„Így ni!” – írta Bartók a válasza elejére, majd következett a mű, amelynek a tempómegjelölése adagio molto, azaz nagyon lassan. Az első sor alatt azonban ott a folytatás: con molto espressione, amoroso, tehát mély kifejezéssel, szerelmesen – mesélte el a Fideliónak Bősze Ádám zenetörténész, antikvárius.

Bartók-kézirat
Bősze Ádám Antikváriuma

Az akkor még fiatal komponista tehát nem csupán választ, hanem egy zenei szerelmes levelet küldött Geyer Stefinek. Ezt bizonyítja az a négy, Bartók által külön megjelölt szakasz, amelyben az úgynevezett Geyer Stefi-motívum tűnik föl, ahogyan a művésznőnek dedikált korai hegedűversenyben; ez egy vezérdallam, amely szerelmi üzenetet is hordoz.

A páratlanul értékes dokumentum egy spanyolországi árverésen került elő, igaz, hibás megjelöléssel, egyszerű zenei albumlapként. Bősze Ádám 2024-ben vásárolta meg, azóta nem tárta a szélesebb nyilvánosság elé.

Vikárius László, a budapesti Bartók Archívum vezetője szerint nem fér kétség az aláírás nélküli kézirat hitelességéhez, mely – véleménye szerint – a magyar kultúrörökség pótolhatatlan része.

Hozzászólások