Csányi Vilmostól gyakorlatilag bármilyen olvasmányt ajánlhatnánk, sokrétű munkássága izgalmas tankönyveket, tudományos publikációkat, elbeszéléséket, szatírákat adott, szépirodalma meghökkentő csavarokkal, hőseinek elgondolkodtató problémafelvetéseivel köti le az olvasó figyelmét. A Kisfiam, Ikaroszban a modern korszak nagy ellentmondásai, összezavaró, törtszavas kommunikációs villanásai jelennek meg, antik mesébe ágyazva, megszelídítve.
Apa - fiú történet, negatív utópia, észrevétlen, majd egyre erősödő sci-fi szálakkal és motívumokkal, és persze a kedvenc Csányis alakkal: a kentaurral. Az ókori Kréta a történetben inkább csak díszlet, maga a mítosz kicsavart felhasználása kicsit az örkényi gorteszk felé hajlítja a tartalmat, mindeközben van benne egy kicsi, Voltaire kedvesen tanító stílusából, de az egészet megfejeli egy elképesztően szürreális, ugyanakkor könyörtelen és szatirikus realizmussal.
Csányi Vilmos - biológusból társadalomkritikus Biológus, etológus és biokémikus, az emberi és állati viselkedéssel, az evolúcióval foglalkozó kutató. Neki köszönhetjük az Etológiai Tanszék létrejöttét, számos tudományos áttörést, módszertani újítást. A kutya, mint modell szerinte alkalmas az emberi viselkedésevolúció vizsgálatára, kutatásai során jelentős eredményekhez jutott e téren, a világ számos vezető laboratóriumában vették át a módszereit. A beszélő állat, legfőképp kutya alakja rendszeres és kedves témája, a kutya–ember kapcsolat és barátság összetett mivolta tudományos munkáiban is sokat foglalkoztatja. Borítóit, illusztrációit elismert fotó-és grafikusművészként saját maga tervezi.
Csányi Vilmos: Kisfiam, Ikarosz (Kentaurregény)
Kalligram Kiadó 2011.
A könyv megrendelhető itt és itt