Tetszett a cikk?

A munkába álló nők "második műszakát" megkönnyítendő az ötvenes években mosógépprogramot hirdettek, melyhez hazai termelőbázist kerestek.

A választás a hajdúsági Téglás község határában 1952-ben eredetileg hadiipari termékek és autóalkatrészek gyártására épített üzemre esett, ahol 1957-ben került sor a "termékszerkezet-váltásra", s hozzáláttak az első magyar keverőtárcsás mosógépek előállításához. A jellegzetes henger alakú gépet nem sokkal később követte a centrifuga, majd a vízmelegítő - népszerű nevén bojler -, később a porszívó és a fűtőtest.

A Hajdú márkanév a hatvanas években mindennapossá vált, a gyár készülékei megbecsült "tagjaivá" váltak a gépesítés útjára lépett magyar háztartásoknak. A hiánygazdaság idején szinte minden termékükre hónapokat kellett várniuk a vevőknek. A hatvanas évek végén egyre nagyobb igény támadt az automata mosógépekre, s a Hajdúsági Iparművek először jugoszláv kooperációval próbálkozott, de annak kudarca után a hetvenes évek elején a NSZK-beli AEG-től vették meg egy kisméretű - a szűk lakótelepi fürdőszobákban is elférő - mosógép licencét.

A Minimat sorozatgyártása 1977-ben indult egy újonnan épített üzemcsarnokban. A hamar népszerűvé vált készülék is nyomban hiánycikké vált a boltokban, s bár akkoriban ára egy átlagos havi fizetés háromszorosa volt, az eladóknak még legalább egy ezrest kellett "csúsztatni", ha valaki hozzá akart jutni a géphez. Miközben a gépek árát szociálpolitikai megfontolásokból nem emelték, a termelési költségek folyamatosan nőttek, így a gyár 1978 végére a csőd szélére került, el is rendelték szanálását, ám az Állami Tervbizottság az utolsó pillanatban meggondolta magát, lecserélte a teljes vezetőséget, hitelt biztosított. A vállalat tevékenységét a mosógépekre koncentrálták, fokozták a termelést, s a nyolcvanas évek elején megjelent a Midimat és az Energomat is. A vállalat a nyolcvanas évek közepén érte el virágkorát, akkor 3200-an dolgoztak Tégláson.

A Hajdúsági Iparművek 1993-as privatizációjakor a részvények 60 százaléka a vezetők által alakított ötszemélyes kft-hez került, amely mostanra - a dolgozói részvények és a többi kisebb tulajdonos kivásárlásával - 96 százalékra emelte tulajdoni hányadát. A mintegy ezer főt foglalkoztató Hajdúsági Iparművek Rt. továbbra is Hajdú márkanév alatt készít mosógépeket, vízmelegítőket, multienergiás - elektromos, gázüzemű, kombinált, illetve napenergiával működő - forróvíztárolókat.

További magyar márkák története itt

Ennyi volt: 14 év után megszűnik az egyik legnagyobb androidos alkalmazásbolt

Ennyi volt: 14 év után megszűnik az egyik legnagyobb androidos alkalmazásbolt

Egy egyszerű okostelefon nagyon hamar leleplezheti a demenciát

Egy egyszerű okostelefon nagyon hamar leleplezheti a demenciát

Szalmonellás húspogácsát hívott vissza az Aldi

Szalmonellás húspogácsát hívott vissza az Aldi

Halálra késelt két embert egy 16 éves fiatal Csehországban

Halálra késelt két embert egy 16 éves fiatal Csehországban