A hagyományosnak számító két Szajna-parti helyszín mellett idén először csónakokkal, vízibiciklikkel, kajakokkal és kenukkal a Párizsi keleti részén található La Villette park egykilométer hosszú víztározója valóságos akvaparkká alakult, ahol ötezer négyzetméteren a vízisportok kedvelőit várja a párizsi önkormányzat. A gyerekek egy homokba fúrt tengeralattjárót is kipróbálhatnak.
Párizs központjában, a Szajna alsó rakpartjának háromkilométeres szakaszát a Louvre és a Sully-híd között pedig hatodik alkalommal kétezer tonna tengerparti homokkal borították be, és hatalmas ládákba ültetett Dél-Amerikában nevelt óriáspálmákkal díszítették fel.
A párizsi tengerpart szerelemesei háromfajta, egy homokos, egy füves és egy falécekkel borított plázs közül válogathatnak a Georges-Pompidou rakparton, amelyeken nyugágyakat és 280 napernyőt is elhelyeztek, és amelynek sétányát idén szökőkutak is díszítik. A gyermekeket itt negyedik éve pancsolásra alkalmas medence is várja.
Idei újdonság, hogy a plázson sportolni is lehet: rollerezés, tajcsi és pétanque mellett a Franciaországban októberben megrendezésre kerülő rögbi-világbajnokság beharangozójaként egy "strandrögbipálya" is várja a sportot kipróbálni és tanulni vágyókat.
A tavalyi siker után idén másodszor a Francois Mitterrand Nemzeti Könyvtár aljában is kialakított egy külön "entellektüel pihenőszakaszt" az önkormányzat. A nyugágyakkal ellátott rakparton könyvkölcsönző működik, ingyen lehet újságot olvasni és wifi-kávézóban internetezni, a művészetek iránt érdeklődőknek pedig festészeti és meseíró tanfolyamok indulnak. Napközben a Joséphine Bakerről elnevezett önkormányzati hajóuszoda 25 méter hosszú medencéjében hűsölhetnek a szellemi napozásban kifáradtak.
Az augusztus 19-ig működő Párizs Plázson péntek és szombat esténként ingyenes rock- és világzenei koncertek kerülnek megrendezésre.
A Párizs Plázst már 2004 óta évente több mint 3 millióan látogatják, s tavaly már 3,8 millióan napfürdőztek a párizsi rakparton. Költségvetése a tavalyi 2,2 millió euró után idén 2,4 millió euróra rúg, amelyből egymillió eurót fizet az önkormányzat, a többit a támogató partnerek.
(MTI)
Párizsi útinapló
Hőség. Mit tehetünk a szárazság ellen?