A Bajnokcsapatok Európa Kupája (BEK) és utódja, a Bajnokok Ligája (BL) történetében csak ötször fordult elő, hogy nem nyugat-európai csapat jutott a fináléba. Ebből az egyik szintén Puskás Ferenc nevéhez fűződött.

1966: Real Madrid (apanyol) - Partizan Beograd (jugoszláv) 2-1. Először jutott a legrangosabb európai kupasorozat, a Bajnokcsapatok Európa Kupája (BEK) döntőjébe kelet-európai csapat, a belgrádi Partizan. Az ellenfél, a Real Madrid akkor már évek óta uralta Európát. Ennek ellenére a jugoszláv csapat szerzett vezetést, és bár fordított a spanyol csapat, a 2-1-es végeredmény alulmúlta a szurkolók várakozását.

1971: Ajax (holland) - Panathinaikosz (görög) 2-0. Puskás Ferenccel a kispadon a görög csapat fantasztikus párbajt vívott az elődöntőben a szerb Crvena Zvezda ellen, miután egy idegenbeli 4-1 után 3-0-ra tudott nyerni Athénban, így idegenben lőtt góllal bejutott a fináléba. Ott azonban a legendás Rinus Michels vezette Ajax várt rá, mely soraiban tudta Johan Cruyff-ot, Johan Neeskens-et és Arie Haant, ez pedig már sok volt. A holland csapat sorozatban háromszor nyerte meg a BEK-et, ez volt az első.

1986: Steaua Bucureşti (román) - FC Barcelona (spanyol) 0-0 (tizenegyesekkel: 2-0). Kelet-Európának tizenöt évet kellett várnia, míg újra csapatot tudott juttatni a Bajnokcsapatok Európa Kupája döntőjébe, igaz, akkor rögtön meg is nyerte a sorozatot. A sevillai meccs hőse Helmuth Duckadam, a románok hálóőre volt, akinek még a tizenegyesrúgásoknál sem lehettet betalálni. A bukaresti csapat a következő év elején a frissen igazolt Gheorghe Hagi góljával az Európai Szuperkupát is megnyerte.

1989: AC Milan (olasz) - Steaua Bucureşti (román) 4-0. A kulcsemberré váló Hagi vezetésével a román csapat ismét bejutott a BEK-fináléba, de az Arrigo Sacchi vezette AC Milant - melyet olyan játékosok erősítettek, mint Franco Baresi, Paolo Maldini, Alessandro Costacurta, Roberto Donadoni, Ruud Gullit, Marko van Basten vagy Frank Rijkaard – akkoriban szinte képtelenség volt legyőzni. 100 ezer ember nézte, ahogy az olasz csapat már az első félidőben 3-0-ra vezetett.

1991: Crvena Zvezda (jugoszláv) - Olympique Marseille (francia) 0-0 (tizenegyesekkel: 5-3). Olyan nevek játszottak a 90-es évek Zvezdájában, mint Dejan Savićević, Darko Pančev, Vladimir Jugović, Robert Prosinečki és Siniša Mihajlović. A francia csapat vezére ugyanakkor a csatár Jean-Pierre Papin volt, aki év végén megkapta az Aranylabdát. Mégis, a gólnélküli meccs utáni tizenegyes párbajban egyetlen elrontott büntető döntött. Mindmáig ez volt az utolsó alkalom, hogy Kelet-Európai csapat bejutott a Bajnokok Ligája döntőjébe.

hvg.hu Sport

A valaha volt legizgalmasabb BL-döntő

Minden bizonnyal az 1999-es Bajnokok Ligája-döntő utolsó percei voltak a sorozat történetének legizgalmasabb és legfeszültebb pillanatai. A cserejátékosok két perc alatt döntöttek a Manchester United javára.

A BL-döntők legnagyobb fordulata

A 2005-ös Bajnokok Ligája-döntőben az első félidő végén az AC Milan már 3-0-ra vezetett. A meccs simának ígérkezett, ezt csak a Liverpool FC játékosai gondolták másképp. Az eredmény: a BL történetének egyik legemlékezetesebb talpra állása.

A tragédia, amely megváltoztatott mindent

1985. május 28-án a Juventus és a Liverpool FC találkozott a Bajnokok Ligája brüsszeli döntőjében, a tragédiába forduló események súlyos nyomot hagytak a labdarúgás történetében.

Puskás bocsánatot kért és lőtt négy gólt

1960-ban már ötödször nyerte meg a Bajnokcsapatok Európa Kupáját a Real Madrid, ezúttal Puskás Ferenccel a támadósorban. A magyar legenda azóta is élő rekordot állított fel.