Mizsur András

A szerdai Wales–Portugália-elődöntőhöz képest klasszisokkal jobb meccset hozott a világbajnok Németország és a házigazda Franciaország párharca. A nagy iramú meccsen végig domináltak a németek, de az ellentámadásokból Griezmann szerzett két gólt, így a franciák jutottak be a vasárnapi döntőbe, ahol Portugália vár Pogbáékra.

A Németország–Franciaország-elődöntő pont úgy kezdődött, ahogyan azt a hazai szurkolók megálmodták; a franciák hatalmas elánnal rohamozták Neuer kapuját, akinek már a hatodik percben védenie kellett Antoine Griezmann 12 méterről leadott lövésénél.

A kezdeti francia rohamok után fokozatosan fölénybe kerültek a németek, főleg a fiatal Kimmich volt aktív a jobb szélen. Először Müller, majd Emre Can veszélyeztetett, de a veterán Schweinsteiger lövésénél is résen kellett lennie Llorisnak. A másik oldalon Payet és Pogba próbálkozott, mindketten szabadrúgásból, de Neuer a helyén volt.

Schweinsteiger butaságot csinált

Ekkor úgy tűnt, hogy 0-0-val végződik a félidő, de a bíró másképp gondolta, és egy ártalmatlan szöglet után befújt egy tizenegyest a franciáknak. A visszajátszásból kiderült, teljesen jogosan, mert Schweinsteiger valóban kézzel ért a labdához. A helyzet hasonló volt az olaszok elleni meccshez, akkor Boateng butasága miatt ítéltek büntetőt a németek ellen.

©

A tizenegyest az a Griezmann végezte el, aki a májusi BL-döntőben kihagyott egy tizenegyest. Most azonban nem hibázott az Atlético Madrid támadója, és kegyetlenül bevágta a tizenegyest, Neuernak esélye sem volt védeni. Ez volt Griezmann ötödik gólja a tornán, és ezzel 1-0 volt félidőben a franciáknak.

A németek az ág is húzta

A második félidőt is hasonló felfogásban kezdték a franciák, mint az elsőt; a gólszerző Griezmann lövését Boatengnek kellett blokkolnia rögtön az első támadás után. A németek bajait tovább tetézte, hogy az 59. percben megsérült Boateng, így Joachim Löw Gomez és Khedira után már harmadik alapemberét veszítette el az egyenes kieséses szakaszban.

©

Nem sokkal később megint a franciák voltak eredményesek; a 72. percben Pogba beadását Neuer pont Griezmann elég ütötte, aki okosan betalpalta a labdát az üres kapuba. Griezmannak ez volt a hatodik gólja, ezzel Michel Platini mögött Thierry Henryval holtversenyben ő a második legeredményesebb francia az Európa-bajnokságok történetében.

©

Semmi sem jött össze Öziléknek

A németek 2-0-nál még megpróbáltak felpörögni, előbb Kimich, majd Sané lövése jelentett komolyabb veszélyt a francia kapura, de maradt a kétgólos francia vezetés. Az egyre elkeseredettebben támadó németek nagyon kinyíltak hátul, így hatalmas területek nyíltak a francia támadók előtt, és csak rajtuk múlt, hogy nem lett 3-0: az egyik kontrát Griezmann szórakozta el csúnyán.

©

A 92. percben még volt egy lehetőségük a németeknek, de Kimmich fejesét hatalmas bravúrral védte Lloris, így maradt a 2-0, ami azt jelentette, hogy Portugália után a házigazda Franciaország jutott a vasárnapi fináléba.

Videón a meccs góljai:

16 év után újra döntős Franciaország

A meccs embere teljesen megérdemelte Griezmann lett, és valószínűleg ő lesz a 2016-os Eb gólkirálya is, hacsak a Ronaldo–Payet–Giroud trió valamelyik tagja nem lő minimum három gólt a döntőben.

©

Franciaország 2000 után játszhat újra Eb-döntőt, akkor az olaszok ellen behúzták. És még egy adat, ami a házigazdák sikere mellett szól: a franciák utoljára 1984-ben játszottak hazai rendezésű Eb-n, Platiniék meg is nyerték azt a tornát.

Franciaország a döntőben, Griezmann a meccs hőseEz volt a német-francia elődöntő percről-percre!