A magyarok 78-76-ra nyertek Litvánia ellen az Európa-bajnoki selejtezősorozat negyedik fordulójában, ezzel nagy lépést tett a kijutás felé.

Székely Norbert szövetségi kapitány együttese novemberben Litvániát vendégként (73-70), míg Albániát házigazdaként (137-48) győzte le, majd a harmadik fordulóban elszenvedte első vereségét: a továbbra is veretlen oroszok szombaton 71-64-re nyertek Miskolcon. A litvánok négy napja megszerezték első győzelmüket azzal, hogy 119-61-re diadalmaskodtak Albániában.

A szerdai csatát a csapatkapitány Raksányi Krisztina triplája vezette be, ám a jól védekező baltiak a nyitónegyed végére már előnyben voltak. A folytatásban Székely együttese öt vendégpontra 12-vel válaszolt, nyolc pontra nőtt a különbség – Studer Ágnes kilenc pontnál tartott –, a nagyszünetben pedig 45-40 volt az állás.

Térfélcsere után a 208 centis Határ Bernadett is bekapcsolódott a pontgyártásba, 60-44-nél megroppanni látszottak a baltiak, ám csakhamar rendezték soraikat, és – részben a hazaiakra kirótt technikai hibák miatt – egy 12-0-s rohammal felzárkóztak. Monika Grigalauskyte hármasa miatt az utolsó negyed már csak 61-59-ről indult, majd a vendégek átvették a vezetést. Nyílt lett ismét a meccs, óriási küzdelem zajlott a Generali Arénában, magyar részről ekkor újra Raksányi vitte a prímet. Székely Norbert 67-72-nél időt kért, de ezt követően is sorra maradtak ki a hazai dobások, míg az ellenfél alig hibázott. Egy perccel a vége előtt ennek ellenére is 74-74 állt a nagyórán, Határ elvesztette a labdát, de rögtön jóvá is tette a hibáját (76-76), a sorsdöntő kosarat pedig a 18 pontig jutó Raksányi dobta be. A válogatott legjobbja Határ lett 20 ponttal.

Székely Norbert a lefújás után még a történtek hatása alatt nyilatkozott: "Nehéz most bármit is mondani... Sejtettük, hogy nehéz meccs lesz, bár a harmadik negyedben már nyerő helyzetben voltunk. Biztos vagyok benne, hogy ez a mérkőzés bevonul a magyar kosártörténelembe" – tette hozzá.

A 2019-es Eb-nek Szerbia és Lettország ad otthont, a selejtezőből a nyolc csoportgyőztes és a hat legjobb második vesz részt a tornán. A 3/1-es győzelmi mérleggel csoportmásodik magyar válogatott novemberben, az Albánia és Oroszország elleni idegenbeli találkozókkal zárja a selejtezősorozatot.

Tavaly júniusban a csehországi Eb-n a magyar csapat – még Stefan Svitekkel a kispadon – egy győzelemmel és három vereséggel a nyolcaddöntőig jutott Királyváradon (Hradec Kralove), és végül a 9-12. helyen zárt.