Anglia bedarálta a németeket, Ukrajna a 121. percben lőtt góllal ejtette ki Svédországot - percről percre
Utolsó frissítés:
Anglia-Németország a Wembley-ben - a focitörténelem egyik, ha nem a legnagyobb presztízsű meccse 2-0-s angol sikerrel ért véget. Késő este aztán a Svédország-Ukrajna összecsapással lett teljes a negyeddöntő mezőnye. Az Európa-bajnokság keddi eseményeit itt követtük percről percre.
Most érkezett
A svéd–ukrán futballtörténelem nem ennyire nagy
Tétmeccsen egyszer találkozott a két csapat, a 2012-es Eb csoportkörében Kijevben 2-1-re nyertek az ukránok, majd mindkét csapat kiesett a csoportból. Az ezt megelőző három évben három barátságos meccset játszottak még egymással, kétszer Ukrajna, egyszer Svédország nyert.
- 18 órakor az Eb egyik legjobban várt nyolcaddöntőjével kezdődött a napi program, Anglia-Németország a Wembley-ben, 2-0-s angol győzelemmel.
- 21 órakor Svédország és Ukrajna játszott, az ukránok a 121. percben lőtt góllal jutottak tovább.
Percről percre
Anglia–Németország: a közelmúlt
Óriási várakozás fogadta 2000-ben azt, hogy az angol és a német csapatot már a csoportkörre összesorsolták. A végkifejlet aztán csalódást keltett – az angolok ugyan 1-0-ra nyertek, de ez után mindketten kiestek a csoportból.
Pár hónappal később már újra játszhattak egymás ellen: a 2002-es vb selejtezőiben 2000-ben a Wembleyben 1-0-ra nyert Németország, szinte napra pontosan egy évvel később pedig Münchenben már a 6. percben megszerezték a vezetést, hogy aztán Anglia győzzön 5-1-re, és megnyerje a csoportját, Németország pótselejtezőre kényszerült (majd döntőig jutott, de az már egy más történet volt).
Mindeddig a legutolsó egymás elleni tétmeccsüket a 2010-es vb nyolcaddöntőjében játszották, akkor Németország meglepően simán, 4-1-re győzött.
Az 1990-es évek: Két nehezen felejthető angol–német elődöntő
Ebben az évtizedben is gyakran sorsolták össze tétmeccsen a két csapatot. 1990-ban a világbajnokság elődöntőjét játszották egymással, rendes játékidőben 1-1-re végeztek, majd tizenegyesekkel jutottak tovább a németek (hivatalosan ekkor még pár hónapig Nyugat-Németország).
1996-ban aztán az angliai rendezésű Eb-n szintén az elődöntőben találkoztak. Már a 16. percre kialakult az 1-1-es végeredmény, ez után tizenegyesekig jutottak el, ott 6-5-re győzött Németország.
Anglia–Németország: az 1970-es, 1980-as évek
Az 1966-os döntő után a következő vb-n, 1970-ben már a negyeddöntőben összekerültek, újra 2-2 lett a rendes játékidő, de a nyugatnémet csapat ezúttal 3-2-re győzni tudott hosszabbításban.
Az 1972-es Eb előtt aztán már a selejtezőben egymással került szembe a két csapat. Akkor még csak négycsapatos volt az Eb, a nyolc selejtezőcsoport győztesei játszottak pótselejtezőt. Az első meccsen a Wembleyben Nyugat-Németország 3-1-re nyert, a visszavágón Nyugat-Berlinben 0-0-ra húzták ki, így ők jutottak ki az Eb-re.
A következő, egymás ellen játszott tétmeccsükre tíz évet kellett ez után várni: az 1982-es vb második csoportkörében találkoztak (elég bonyolult egy lebonyolítás volt az akkor), 0-0 lett annak is a vége.
Anglia–Németország: az egyik legnagyobb vb-döntő
A két csapat eddig 31-szer játszott egymással, 15 német, 13 angol győzelem, 3 döntetlen a mérleg.
Ezek közül a legelső tétmeccs rögtön az 1966-os vb-döntő volt, amelyet hosszabbításban 4-2-re nyertek meg az angolok. Azon pedig azóta is vitatkoznak az angol és a német szurkolók, hogy Geoff Hurst gólja a 101. percben szabályos volt-e.
Az ágrajz egyszerűen alakul ma
A mai két meccs győztese Rómába utazik, ahol majd egymással játszanak szombaton. Az ő találkozójuk győztesére majd a cseh–dán meccs továbbjutója vár az elődöntőben. (A másik ágon belga–olasz és svájci–spanyol negyeddöntőket játszanak, ezzel az ággal ma nem lesz dolgunk.)
Lassan itt az ideje a mai meccsekkel is foglalkozni!
Ha azt mondjuk, Anglia–Németország, nem is nagyon kell mást hozzátenni – a futball egyik, ha nem a legnagyobb presztízsű válogatott meccse ez. Szegény svédek és ukránok már-már sajnálhatják, hogy az ő nyolcaddöntőjük csak ez után következik, majd este kilenckor, de azért csak lesz, aki rájuk is figyelni fog.
A spanyol–horvát meccs csak a második leggólgazdagabb volt az Eb-k történetében
Az első helyezett rögtön az első Eb nyitómeccse volt, ráadásul ott a rendes játékidőben esett mind a kilenc gól, 1960-ban Jugoszlávia 5-4-re verte meg Franciaországot. Az sem semmi meccs lehetett, a 74. percben még 4-2-re vezettek a franciák, a 79.-ben már 4-5 volt az állás.
Olyanra eddig három példa akadt, hogy a rendes játékidőben legyen hét gól, 2000-ben Jugoszlávia–Spanyolország 3-4 és Hollandia–Jugoszlávia 6-1, 2016-ben pedig már nem létezett Jugoszlávia, így először nélkülük lett egy ekkora gólzápor, Franciaország–Izland 5-2.
Rendes játékidőben 3-3 tegnapig háromszor volt, 1996-ban Csehország és Oroszország végzett így, 2000-ben Szlovénia és – na vajon – Jugoszlávia, 2016-ban pedig mind emlékezhetünk a magyar–portugál meccsre.
Ugye nem gondolták, hogy kimaradhat a nap focihíreiből a svájci szurkoló?
Nem, nem marad ki.