Lezajlott a tokiói záróünnepség, elbúcsúzott az olimpia - 6 arany, 7 ezüst és 7 bronz a magyar mérleg
Utolsó frissítés:
Elérkeztünk a tokiói olimpia zárónapjához, lement a záróünnepség is. Nagyrészt csapatsportok helyosztóit rendezték ma, a magyarok egyben voltak érdekeltek ezek közül: a férfi vízilabda-válogatott bronzmeccset játszott Spanyolország csapata ellen, és a nehéz, kiegyenlített első két negyed után nagyon simán győzött. Az Egyesült Államok a legvégén átvette a vezetést Kínától az éremtáblázat élén, és lett egy újabb hétszeres olimpiai bajnok is.
Most érkezett
Percről percre
Nagy Viktor a bronzmeccs után: Sok sportpszichológus megirigyelte volna, amit tegnap együtt alkottunk
„Férfiasan vállalom, hogy könnyre fakasztottak a srácok. Nagyon éreztem a rezgéseiket egész meccsen, éreztem, hogy értem is játszanak. Tudták jól, hogy ez karrierem utolsó mérkőzése, befejezem, és jólesett, hogy maguk mellett értem is küzdöttek” – mondta Nagy Viktor, a magyar válogatott visszavonuló kapusa a spanyolok elleni győztes bronzmeccs után.
A férfi vízilabdadöntő félidejében 8-7-re vezet Szerbia a görögök ellen
A görögök három gólos hátrányból jöttek vissza döntetlenig, de a második negyed vége előtt kevéssel újra a szerb csapat szerezte meg a vezetést.
Franciaország nyeri a női kézilabdadöntőt az oroszok ellen, 30-25-re
A hajnali bronzmeccsen pedig Norvégia rettenetesen simán, 36-19-re verte meg Svédországot.
Vége az ökölvívásnak is, már csak a női kézilabda és a férfi vízilabda döntője van hátra az olimpiából
A nőknél 60 kilóban az ír Kellie Anne Harrington, 75 kilóban a brit Lauren Price győzött, a férfiaknál 63 kilóban a kubai Andy Cruz, +91 kilóban az üzbég Bakhodir Dzsalolov.
A kézilabdadöntőben félidőben a franciák 15-13-ra vezetnek az oroszok ellen.
A 15. hely a mienk az éremtáblázaton
A kubai Andy Cruz lett az olimpiai bajnok a 63 kilós férfi ökölvívók között, amivel Kuba megelőzte Magyarországot az éremtáblázaton. Más ország már nem tudja, így ha az aranyérmek száma alapján rangsorolunk, úgy, hogy holtversenynél az ezüstök, majd a bronzok száma dönt, akkor a 15. helyre került Magyarország. Ennél hátrébb az összes nyári olimpia közül csak Pekingben végeztünk - de ha úgy nézzük, hogy eközben Atlanta óta most szereztük a legtöbb érmet, a 20 érem pedig a 13. legtöbb, amit egy ország sportolói hoztak, máris világos, hogy miért nem búcsúzhatunk rossz szájízzel ettől az olimpiától.
Az Egyesült Államok lesz az első az éremtáblázaton
Az amerikai női röplabdacsapat simán, 3:0-ra nyerte a döntőt Brazília ellen. Ezzel eldőlt, hogy az Egyesült Államok végez az éremtáblázat első helyén, Kína még végezhet ugyanúgy 39 aranyéremmel, mint ők, de kilenccel több ezüstjük van az amerikaiaknak.
Komoly fenyegetést kapott a súlyemelés, akár ki is zárhatják az olimpiáról
A jövőben nagyobb hatáskörrel működik a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) végrehajtó bizottsága, a NOB-közgyűlésen a tagok megszavazták, hogy a testület saját hatáskörben, átmenetileg kivehet sportágakat az ötkarikás programból. Eddig a végrehajtó bizottság csak javaslatot tehetett erre, és a közgyűlés szavazásán született meg a döntés.
Ez első olvasásra nem tűnik fontos hírnek, rögtön máms megvilágításba kerül azonban, ha hozzátesszük, hogy gyakorlatilag a súlyemelőket fenyegették meg az olimpiai kizárással. John Coates NOB-alelnök ugyanis közölte, az ideglenes kizárás akkor következhet be, ha az adott sportág nemzetközi szövetsége nem követi a NOB végrehajtó bizottságának előírásait, és azt is elmondta, hogy az elmúlt években „egy bizonyos sportági világszervezet alapos okokból” négy konkrét utasítást is kapott, illetve hogy el akarják kerülni, hogy folt essen az olimpiai mozgalom hírnevén. Bár Coates nem nevezett meg a sportágat, nem nehéz kitalálni, hogy a súlyemelésről van szó. A NOB égisze alatt működő Nemzetközi Tesztelő Ügynökség (ITA) ugyanis júniusban bűnrészességgel és manipulációval vádolta meg Aján Tamást, a Nemzetközi Súlyemelő Szövetség (IWF) tavaly áprilisban lemondott elnökét és Nicu Vlad román alelnököt is. A tesztelő ügynökség többek között azt ellenőrizte, hogy a magyar sportdiplomata hivatali ideje alatt elkövetett-e szabálysértést, eltussolt-e doppingeseteket. Nicu Vlad ellen ugyanezek a vádak merültek fel.
Újabb taggal bővül a legalább hétszeres olimpiai bajnokok elitklubja
Már szó volt arról, hogy a pályakerékpáros Jason Kenny győzött férfi keirinben, de ne intézzük ezt el ennyivel: a brit sportoló lett a 25. olyan ember, aki legalább hétszeres olimpiai bajnok, közülük 22-en nyári olimpiákon győztek. Tokióban rajta kívül a német lovagló Isabell Werth, az amerikai futó Allyson Felix, az amerikai úszó Katie Ledecky és Caeleb Dressel, valamint az orosz szinkronúszó Szvetlana Romasina lépett be az elitklubba.