A SuPerVillainizer (szabad fordításban: Szupergonosz) projekt létrehozói - a svájci Annina Rüst és egy magát egyszerűen csak "LAN"-ként jegyző személy - nem hajlandók elfogadni, hogy minden ember potenciális áldozata lehet az elektronikus megfigyelőrendszereknek. A mindennapi kommunikáció részévé vált neten keresztüli kapcsolattartás senki által nem felügyelhető; ha ezt "megengedjük, azzal a magánszféránk egy részéről mondunk le" - vélik a csoport tagjai.
"A tavaly szeptember 11-i terrortámadások után hozott biztonsági törvények segítségével az Egyesült Államokban és az Európai Unióban a hatóságok ma már bárki elektronikus leveleibe beleolvashatnak. Így van ez Svájcban is, ahol ez év január elseje óta az internetszolgáltatók kötelesek elmenteni felhasználóik bejelentkezési adatait, sőt - ezt elrendelő bírói végzés esetén - valós idejű betekintést kötelesek nyújtani ügyfeleik levelezésébe. A kérdés innentől kezdve nem az: ki? mit? hol?, hanem az: mit nem? Mindez nem más, mint mesterséges félelemkeltés és ellenségkép-alkotás" - áll a svájci csoport honlapján közzétett felhívásában.
A SuPerVillainizer látogatóinak igen kényelemes dolga van: az összeesküvés-elméleteket (126 féle létezik) az oldal automatikusan generálja, akinek azonban ideje és kedve van hozzá: a nyelvbeállításon kívül a levél tartalmába is belepiszkálhat, tehetségétől függően javítva vagy rontva az eredeti szövegen. Az oldalról eddig a 89 gonosztevő neve - "Oszama bin Laden", "Szaddám Huszein", "Bill Gates", "Adolf Haider" (!) - alatt több mint 50 ezer levelet küldtek ki a látogatók, többek közt az oldalon önkéntesektől begyűjtött, már nem használt emailcímekre.
"A világ nem osztható egyértelműen ’jókra’ és ’rosszakra’, ahogyan azt a politikusok és a titkosszolgálatok, vagy a napjainkban oly divatos ’Harc a terror ellen’ szlogen sugallja. A SuPerVillainizer ez ellen az általánosító megkülönböztetés ellen emeli fel a szavát" - deklarálják céljukat az oldal készítői. A projektet a Bécsben megrendezett digitalBIEDERMEIER fesztiválon is bemutatták, annak lezárulása után azonban eltűnt a netről.
Volt már példa a megfigyelőrendszerek blokkolására: az Echelon nevet viselő, titokzatos megfigyelőrendszer kulcsszavakkal történő megbénítására indult tavalyi netmozgalmak, s nem újdonság az összeesküvés-elméletek közösségi felhasználása sem: ilyen az Electronic Arts szoftvergyártó Majestic nevű játéka. Az internetezőket mégis, ezúttal is megosztotta a kezdeményezés.
"Színtiszta cinizmus - figyelembe véve azt a tényt, hogy valódi terroristák valódi áldozataikat naponta röpítik a levegőbe. Ők nem virtuális ellenségek, hanem egyszerűen gyilkosok. Ha ez a svájci projekt a terrorizmus elleni küzdelmet akár a legkisebb mértékben is zavarja, akkor az ilyen ötleteket a lehető legrövidebb időben belül ejteni kell. Egy kicsit több részvétet a terror valós áldozatainak és az ő valós hozzátartozóinak!" - vélte az osztrák Standard egyik hozzászólója. Persze a válasz sem maradt el: "Aki azt hiszi, az ilyen megfigyelőrendszerekkel kiszűrhetők az igazi terroristák, téved. Vagy továbbra is azt gondoljuk, hogy a terroristák úgynevezett 'kulcsszavakkal' kommunikálnak egymással? A terrorizmus csak az azt kiváltó okok megszüntetésével győzhető le. Ez így, ebben a formában nem más, mint terror - terror a polgárok és a személyiségi jogok ellen."
Bin Laden levele és az internetszűrő
Utolsó frissítés:
Megelégelve a netes kommunikációt szűrő, egyre agresszívabb megfigyelőrendszereket, egy svájci csoport hadat üzent a privátszféra megsértőinek. Honlapjáról a látogatók szabadon választhattak a felkínált összeesküvési elméletek közül, amiket aztán George Bush, Szaddám Huszein, bin Laden, Andreas Baader neve alatt egyetlen gombnyomással postázhattak létező emailcímekre, jelentősen leterhelve ezzel az adatforgalmat ellenőrző rendszereket.