E fémből készült lények seregei a jövőben - elődeikkel ellentétben - már nem gyárakban dolgoznak majd rabszolgaként, hanem a mindennapi életben partnerként élnek mellettünk, akár háztartási munkát végezve, akár időseket gondozva. A Matsushita Electric konszern ez idő szerint olyan robotok előállításán dolgozik, amelyek a jövőben képesek lesznek például leszedni a terített asztalt és elvégezni a mosogatást.
Mindez pedig már nem is olyan távoli jövő: 2010-re lehetővé válhat az ilyen robotok megjelenése mindennapi életünkben. Szakértők arra számítanak, hogy a piacnak ilyen robotok által történő meghódítása az Aicsi japán tartományban 2005-ben megrendezésre kerülő Világkiállításra megtörténhet. Becslések szerint pedig az úgynevezett partner-robotok piaca 2010-re akár (mintegy száz milliárd forintnak megfelelő) 55 milliárd jent is forgalmazhat.
A jövő március 25-én megnyíló Világkiállításon az eljövendő nemzedék mintegy száz robotembere mutatkozik majd be, köztük kedves robottündérek, "akik" babysitterként, vagy vendégeket fogadó hostessként szolgálhatnak, beszélnek, vagy idősebb embereknek tolószékül szolgálhatnak. Ott lesz a kiállításon a legnagyobb japán autóipari konszern, a Toyota robotja is, amelyik felegyesedve két lábon tud járni és trombitál.
Annak érdekében, hogy "intelligensebbé" tegyék a humanoid, tehát emberhez hasonló robotokat, egy japán egyetemi kutató csoport az interneten leggyakrabban használt fogalmakból és kifejezéskből, valamint az azokkal rokonértelmű szavakból 250 ezer szavas adatbankot állított össze. Ennek segítségével a robotok a jövőben arra is képesek lesznek, hogy mérlegeljék bizonyos szavak hatását mérlegeljék, mielőtt valamibe belekezdenek.
Míg a könyvekben és filmekben megjelenő robotok Európában a történet végén rendszerint veszélyessé válnak az emberekre, addig Japánban éppen az ellenkező az imázsuk. Szakértők ebben látják az egyik lehetséges okát annak, hogy miért olyan szorgalmasak a japánok robotok kifejlesztésében. "A fémlények lelki nyugalmat kölcsönöznek az embereknek és képesek gondjaikat enyhíteni" - vélekedett Doj Tositada, a Sony elektronikai cég egyik vezetője, a híres robotkutyus, Aibo szellemi apja. (Panoráma)