A CIA titokban támogatja az online csevegőszobák megfigyelését

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
Infinit
Tetszett a cikk?

Az internethasználók magánszférához való jogáért síkra szálló Electronic Privacy Information Center (EPIC) az információszabadságról szóló törvény adta lehetőségekkel élve olyan dokumentumokhoz jutott hozzá, amelyekből fény derült rá, hogy a CIA egy olyan szövetségi kutatási programot támogatott titokban, amely a terroristák kiszűrése érdekében az internetes csevegőszobák (chat room) megfigyelésére irányul.

A New York állambeli Troy-ban található Rensselaer Műszaki Egyetem két számítástechnika-professzora által végzett kutatás egy olyan rendszer kialakítását célozza meg, amely a hírszerző szerveknek nyújtana segítséget azáltal, hogy emberi beavatkozás nélkül térképezné fel a rejtett közösségeket és naplózná a kommunikációs mintázatokat – írja a news.com.com.

Noha a terrorizmus elleni küzdelemben felhasznált megfigyelőeszközök képességeinek a legkorszerűbb technológiai megoldások segítségével való fejlesztésére látszólag a Nemzeti Tudományos Alapítványtól érkezett a támogatás, a kutatási ösztöndíj elnyerőinek kiválasztásában a központi hírszerző ügynökség tisztviselői is részt vettek. A csevegőszobák látogatóinak automatikus lehallgatását, illetőleg a megfigyelt viselkedési mintázatok kielemzését célzó kutatási projekt támogatásáról ugyan a nyilvánosság is értesülhetett, a hírszerző szerv közreműködését azonban titokban tartották.

Marc Rotenberg, az EPIC igazgatója aggasztónak nevezte a CIA titkos részvételét. „A hírszerzés beleszólt az Egyesült Államokban zajló tudományos kutatás prioritásainak meghatározásába. Vigyáznunk kell arra, nehogy a Nemzeti Tudományos Alapítvány Nemzeti Kémkedési Alapítvánnyá változzon" – fogalmazott Rotenberg a CNET News.com-nak adott nyilatkozatában. Az internetes hírszolgáltató által szintén megszólaltatott Al Teich, a tudományos kutatások előmozdítását ösztönző American Association for the Advancement of Science igazgatója ugyanakkor alapjában véve nem emel kifogást az ellen, hogy a CIA terrorizmusellenes kutatásokat támogasson: "Nem értek ugyan a csevegőszobák megfigyeléséhez, a terrorizmus elhárításával összefüggő kutatások azonban feltétlenül jogszerűek. Az viszont, ha a CIA titokban egyetemi kutatásokat támogat, már egészen más kérdés."