Egy fényáteresztő betonból épült fal elvben akár több méter vastag is lehet, mivel az optikai üvegszálak akár 20 méteres hosszúságig szinte veszteség nélkül továbbítják a fényt - írja a Népszabadság.
A blokkokból teherhordó szerkezetek is építhetőek, mivel a bekevert üvegszálak nem befolyásolják a beton közismerten nagy teherbíró képességét.
Az ötlet születése óta több prototípus készült. Ezek közül kiemelkedő jelentőségű az a 60 elemből álló, ember nagyságú faldarab, melyet tavaly Stockholmban, majd Londonban láthatott a közönség. A fal teljes egészében Csongrádon készült, barátok és helyi mesteremberek segítségével.
Az üvegbeton mintapéldánya 2005 január végéig a washingtoni Nemzeti Építészeti Múzeumban is megtekinthető. Losonczi Áron a lapnak azt mondta: több száz publikáció született anyagáról, fél év alatt tizenkétezren e-mailen érdeklődtek. Anyagilag még nincs a csúcson, jelenleg ez a sikertörténet még nullszaldós.
Világsiker az átlátszó beton
Utolsó frissítés:
A Time magazin éves összeállításában az idei év nagy dobásai között szerepel a magyar Losonczi Áron átlátszó betonja. A szolnoki születésű mérnök üvegből és cementből kevert, legalább öt centiméteres vastagságú anyagából mennyezet, fal vagy éppen szobor is készíthető.