A kutatók a Newcastle Disease Virus (NDV) elnevezésű, az emberre nézve veszélytelen madávírus típust használták fel: ez a rákos sejtekben szaporodik, akadályozza a daganat növekedését és egyúttal erősíti az immunrendszert – közölték a kutatók.
A kísérlet során laboratóriumban vírusokat rákos sejtekkel elegyítettek, majd sugárkezeléssel megszüntették a vírussal fertőzött daganatos sejtek aktivitását és befecskendezték őket a páciensek bőre alá. Ezzel rák-antigének kerültek az immunrendszerbe, ugyanakkor pedig a madárvírus bizonyos elemei riasztóként működtek. A daganatos antigének újbóli megjelenésekor azután a szervezet védekezési mechanizmusa ezt a veszély jeleként értelmezte és az immunrendszer valóságos rohamot indított a rákos daganat ellen.
Több mint kétszáz rákos beteggel folytatott többszöri kísérletezés során az immunterápiában részesült páciensek 28,5 százalékánál a kutatók azt tapasztalták, hogy a hagyományos kezelésben részesített betegekhez képest lényegesen javult a megbetegedés hosszútávú túlélésének esélye.
A kutatók egyelőre nem tudják, minek köszönhető az új terápia eredményessége. A kezelés mellékhatásai elviselhetőek: esetenként fejfájás vagy hőemelkedés jelentkezett a betegeknél – közölték a kutatók. (Panoráma)