Európai karrierre vár a magyar diabetikus pékáru

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A szegedi Gabonatermesztési Kutató Kht. munkatársai diabetikus pékárú nemzetközi szabadalmaztatásába kezdte a szénhidrátszegény kenyér és zsömle kedvező magyarországi fogadtatása után.

Varga László, a termékeket előállító Novoback ügyvezető igazgatója elmondta, hogy a kutatócég évek óta foglalkozik lisztérzékenyek számára kifejlesztett termékekkel, három évvel ezelőtt pedig a Magyarország lakosságának mintegy 10 százalékát érintő cukorbetegséggel kapcsolatban is kutatásokat és fejlesztéseket kezdtek.

A szakember szerint ezek a termékek nemcsak ízükben, hanem hatásmechanizmusukban is eltérnek az eddigiektől: a speciális lisztkeverék a megszokottnál 30 százalékkal alacsonyabb szénhidrát tartalmú, mert elkészítéséhez egy indiai növény magját használják, amely az élelmiszeriparban ismert, a sütőiparban viszont eddig nem alkalmazták – tájékoztatott. A magból készült őrlemény főösszetevője egy hosszú molekulájú poliszaharid, amely önmagában emészthetetlen, és nagy vízmegkötő képességű, ezért a Magyar élelmiszerkönyv csak különleges táplálkozási élelmiszerbe engedi használni – tette hozzá Varga László.

A beteg, akár három diabetikus zsömlét is elfogyaszthat, vércukorszintje mégis akár 40 százalékkal alacsonyabb lesz, mint a hagyományos termékek fogyasztása esetén. Az eredményeket orvosi vizsgálatok is alátámasztják – hangsúlyozta az ügyvezető. A készítmény 2003-ban került piacra, tavaly pedig már az ország mintegy 30 pékségében volt kapható. A magyar szabadalmat két éve nyújtották be, a nemzetközi hivatal pedig 2004-ben kapta meg az anyagot. Idáig kedvező a fogadtatása, ami talán annak köszönhető, hogy az elmúlt 30 évben csak diabetikus kétszersült került forgalomba, friss pékárú nem – mutatott rá a szakember. A tervek között szerepel egy hasonló technológiával készült sütőpor és készliszt keverék előállítása is.