A japán Riken intézet kutatói az agysejtekben felfedezett vegyületet a „fiatalság fehérjéjének” nevezték el. Meggyőződésük szerint felfedezésük segítségével gyógyíthatóvá válik számos, az öregedés folyamatával kapcsolatos betegség. Reményeik szerint az orvostudomány e felfedezés révén olyan betegségekkel veheti fel sikerrel a harcot, mint az érelmeszesedés, cukorbaj, rák, vagy az Alzheimer-kór.
Eközben amerikai kutatók a fiatalságot azzal igyekeznek kitolni, hogy felhevítik az idősebb párok szenvedélyét egy vegyszerrel, amelyet fiatal nők izzadságából vontak ki. Azok az idősebb nők, aki a feromon 10:13 néven említett anyagot parfümben használták, több szenvedélyt és közeledést tapasztaltak partnereiknél.
Mint arról Joan Friebely és Susan Rako, a Harvard, illetve a Massachussetts egyetem kutatója a New Scientist című tudományos folyóirat legújabb számában beszámolt, a klimaxon túl lévő 44 nővel kísérleteztek: a csoport fele olyan kölnit használt, amelyben az említett anyag volt, a másik felének az illatszerébe pedig nem tettek ilyet, s mindannyian naplót vezettek hat héten át.
A feromonos kölnit használók 41 százaléka számolt be arról, hogy partnere szenvedélyesebbé vált, míg a másik csoportból csupán 14 nő érzékelt ilyen változást. A feromonok a levegőben szálló vegyületek, amelyek a kibocsátó test szexuális vonzerejéről tudósítanak, és amelyeket a szaglás ismer fel. A kísérletben szereplő feromon összetételét felfedezője, Winnifred Cutler biológus egyelőre titokban tartja mindaddig, amíg az intézet, amelynek dolgozik – a női wellness kutatásával foglalkozó, Chester Springsben lévő Athena Institute meg nem szerzi a felfedezés védelmét garantáló szabadalmakat – írta a New Scientist.