A neandervölgyiek nem üvöltöztek, hanem énekeltek

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
Panoráma
Tetszett a cikk?

A neandervölgyiek egy újabb tanulmány szerint nem majomszerű, üvöltő vadak voltak, hanem magas hangú, érzékeny lények, amelyek talán énekelni is tudtak – állítja Stephen Mithen professzor a kőkorszaki emberfajta gégefőjének vizsgálata alapján.

Neandervölgyi ember rekonst-
rukciója. Nem ordított, énekelt
A vizsgálatból azt szűrte le a professzor, hogy a neandervölgyiek intelligens lények voltak, komplex érzelmi élettel, s részben beszéd, részben valószínűleg ének útján kommunikáltak egymással. Mithen a neandervölgyi ember gégefőjét a modern ember, az emberszabású majmok és kisebb majmok hasonló szervével hasonlította össze, és megpróbálta kideríteni, milyenek lehettek az ebből fakadó hangok.

Arra jutott, hogy az ősembereknek erős, de inkább nőiesen magas fekvésű, és meglehetősen dallamos hangja lehetett. „Úgy látszik képesek voltak bonyolult tartalmak közlésére, s az anatómiájuk arra utal, hogy az érintkezésben jelentős szerepe volt a hangmagasságnak és a beszéd dallamának” – mondta Mithen, aki felismeréseit „Az éneklő neandervölgyi" című, nyáron megjelenő könyvében szándékozik részletesen taglalni.

A neandervölgyiek 130-27 ezer évvel ezelőtt éltek, s csak lassacskán szorította ki őket a modern ember. A kutatók már korábban is úgy ítélték meg, hogy a neandervölgyi kultúrlény volt, amely az emberfajták közül elsőként készített ruhát és elsőként temette el holtait úgy, hogy tárgyakat is mellé temetett.