Az ENSZ környezetvédelmi programjának márciusi miniszteri értekezletén is foglalkoznak a témával, várhatóan egyezményt írnak alá a higany alkalmazásának korlátozásáról - írja mai számában a Magyar Hírlap.
A fellépést számos felmérés indokolja. A legismertebb a Japánban egy vegyi üzem balesete után tapasztalt, elsősorban csecsemőknél jelentkező rejtélyes betegség, amelyet a vizsgálatok szerint a kismamák szervezetét károsító minimális mennyiségű (határérték alatti) higany okozott.
Nálunk is napirenden szerepel a higanyt tartalmazó eszközök, eljárások visszaszorítása – idézi Kozák Kristófot, a környezetvédelmi minisztérium szakértőjét a lap. Az utóbbi években csökkenő mennyiségben ugyan, de még mindig használják az anyagot. A legtöbbet talán a fogászatban, az amalgámtömésekhez használnak. A higanyt tartalmazó ötvözet nem a páciensekre jelent veszélyt, hanem elsősorban a fogtechnikusokra, illetve a keveréket összeállító asszisztensekre. Ám léteznek már a fogászatban higany kiváltására alkalmas speciális cementek, és műanyagokkal is helyettesíthető az őrlőfogak tömésére használt mínium.