A hatmillió norvég koronával (731 ezer 618 euró) járó díjat évente ítéli oda a Norvég Tudományos Akadémia. A New York-i Egyetemen tanító Lax „a parciális differenciálegyenletek elmélete és alkalmazása, valamint azok megoldása terén elért úttörő eredményeiért" részesül a neves tudományos elismerésben.
A Budapesten született, amerikai állampolgárságú Laxot már kétszer jelölték a Niels Henrik Abel (1802-1829) norvég matematikusról elnevezett díjra, amelyet először 2002-ben osztottak ki. A neves matematikus 1993 óta a Magyar Tudományos Akadémia tiszteletbeli tagja. A kitüntetést május 24-én adja át V. Harald norvég uralkodó.
„Olyan ez egy kicsit, mint egy álom” – mondta Peter D. Lax a neki ítélt Abel-díjjal kapcsolatban. Korábban kétszer is jelölték ugyan, mégsem számított rá most, és meglepetésként érte a kitüntetés, aminek nagyon örül. A Norvég Tudományos Akadémia döntéséről csütörtök reggel fél hatkor értesítették őt telefonon. Hangsúlyozta, hogy hálásan emlékszik vissza volt tanáraira, Péter Rózsára, Turák Pálra, Kőnig Dénesre, Amerikában pedig Erdős Pálra, akik nagy szeretettel foglalkoztak vele, és oly sokat tanult tőlük. A tudós szép magyarsággal beszélt, noha 15 és fél éves volt, amikor Amerika földjére lépett.
Családjával hajón úton volt Lisszabonból New Yorkba, amikor az Egyesült Államok 1941. december 7-én belépett a II. világháborúba. A New York-i Egyetemen 1949-ben doktorált. Nagy szerencséjére az egyetem Courant Intézetébe került, ahol nagyon sokat tanult nemcsak a matematikáról, hanem annak a kapcsolatáról a többi tudományágakkal. Az is nagy szerencséjére szolgált, mint mondta, hogy többször megfordult Los Alamosban, mivel az 50-es években ott volt a legelőrehaladottabb állapotban a Neumann János nevével fémjelzett számítástudomány.
A professzor, aki más tisztségei mellett 1972-1980 között a Courant Intézet igazgatója volt, 5 éve ment nyugdíjba a New York-i Egyetemről, de az amerikai egyetemek azóta is rendszeresen hívják, hogy tartson előadást. Először 1962-ben látogatott haza, a kilencvenes évek kezdete óta azonban csaknem évente megfordul Budapesten, ahol legutóbb tavaly ősszel járt és egyebek között a műegyetemen és a Közép-Európai Egyetemen (CEU) tartott előadást. Három unokatestvére él Budapesten, és magyarországi tudományos kapcsolatait is ápolja.