Az Enceladus Szaturnusz-holdnak jelentős légköre van

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
Panoráma
Tetszett a cikk?

A Szaturnusz körül tavaly nyár óta keringő Cassini amerikai űrszonda kimutatta, hogy az óriásbolygó Enceledus nevű holdjának jelentős légköre van – jelentette be szerda este a Kaliforniában lévő földi irányítóközpont.

A Cassini az elmúlt egy hónap alatt kétszer közelítette meg az Enceladust, miközben fényképezte az égitestet és méréseket végzett róla. A Földre küldött adatok alapján a szakértők arra következtettek, hogy a holdnak sűrű atmoszférája van. Ez tudományos szempontból azért érdekes, mert a mindössze 500 kilométeres átmérőjű Enceladusnak elvileg nem lehet akkora gravitációs ereje, hogy ilyen vastagságú légkört meg tudjon tartani. A kérdés tehát az, hogy minek köszönheti az Enceladus, hogy nem tud róla megszökni atmoszférája.

A felfedezéssel az emberiségnek így jelenleg két olyan Naprendszerben lévő holdról van tudomása, amely jelentős sűrűségű légkörrel veszi magát körül. A másik ugyancsak Szaturnusz-hold, a Titán, amely 5150 kilométeres átmérőjével a gyűrűs bolygó legnagyobb holdja. Erre az égitestre már ember alkotta szerkezet is leszállt. Az európai fejlesztésű Huygens szonda karácsonykor vált le az őt a Szaturnusz rendszerébe szállító Cassiniről, majd január 14-én épségben elérte a Titán felszínét.

A jéggel borított Enceladus egyébként rendkívül fényes égitest: a felszínét ért napsugarak 90 százalékát veri vissza.