Dél-Koreától Dél-Afrikáig tovább terjed a Linux

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
Infinit
Tetszett a cikk?

Tavaly az e-kormányzati hírek leggyakrabban a Linux és a Windows alapú rendszerek harcának különböző stációiról szóltak. Az év eleje a nyílt forráskódú rendszerek előretörését hozta.

Dél-Koreában az információs és kommunikációs minisztérium még tavaly év végén nyolc kormányhivatalnak javasolta a Linuxra való váltást. A minap pedig bejelentették, hogy a kormányzat népszerűsítő kampányt indít a Linux operációs rendszer közszférában történő használatának támogatására. A minisztérium közel 3 millió dollárral jutalmazza az OSS-t használó hivatalokat.

Németország nem anyagi forrásokkal, hanem a szükséges tudásbázis létrehozásával kíván hozzájárulni a a nyílt szabvány elterjedéséhez. Március közepén ugyanis a kormányzat OSS-kompetenciaközpontot mutatott be, amely nem más, mint egy webalapú platform, amely a nyílt szoftverek közszférában történő használatának legjobb módszereit hivatott bemutatni. A bestpractice-gyűjtemény és sok egyéb tudnivaló mellett kilencven OSS-kezdeményezés bemutatása, jogi információk, kormányzati kapcsolattartók adatai is megtalálhatók az oldalakon.

Városok egész sora is láthatóan a nyílt szabvány irányába mozdult el az elmúlt hetekben. A franciaországi Lyonban még február végén jelentették be, hogy csatlakoznak a nyílt/szabad szoftvereket használó helyhatóságokat tömörítő Adullact csoporthoz. Az OSS kipróbálása mellett stratégiai és gyakorlati okok miatt döntöttek, ám a váltás hátterében éppúgy jelen vannak politikai, technikai és gazdasági érvek is. Az irodai szervereken egyébként továbbra is Windows 2000 fut.

Március elején lépett Los Angeles is. A helyhatóság több képviselője felszólította a város információtechnológiai hivatalát, hogy dolgozza ki a nyílt forráskódú szoftverekre való átállás költséghaszon-elemzését. Az elemzés elkészültét még márciusra, az átállás részletes forgatókönyvét három hónapon belülre ígérték a szakértők. A város a tavalyi pénzügyi évben 5,8 millió dollárt költött szoftverekre; a képviselők szerint akár 5,2 millió dolláros megtakarítást is elérhetnek.

Az elmúlt két hónapban váltott nyílt szoftverre (vagy hozott ezzel kapcsolatos döntést) Helsinki oktatási hivatala, a dél-afrikai adóhivatal, a francia csendőrség: a sor úgy tűnik, nem akar véget érni. Kérdés, hogy a szappanoperába hajló, elhúzódó szoftverszabadalmi vita végeredménye miként hat majd az OSS további fejlődésére.