Nanotechnológiát fejleszt a NASA a Mars-misszióhoz

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az amerikai űrügynökség négyéves fejlesztésbe kezdett, amelynek célja a Marsra készülő űrhajók berendezéseinek fejlesztése nanoméretű alkatrészek segítségével.

A NASA kedden jelentette be 11 millió dolláros együttműködését a nanoctechnológia kutatás terén élenjáró Rice University-vel. A projekt célja könnyebb, hatékonyabb vezetékek, kábelek kifejlesztése egy olyan űrhajóhoz, amely embereket szállít majd a vörös bolygóra.

„Ez egy apró, ám annál jelentősebb lépés a kozmoszba való kilépésünk útján” – nyilatkozta a USA Todaynek Jefferson Howell, a NASA Johnson Space Center igazgatója. „Ahhoz, hogy távolabbra is eljuttassunk embereket a világűrbe, új technológiákat kell kifejlesztenünk.

A houstoni egyetem kutatói azzal kísérleteznek majd, hogy szénalapú nanocsövekből készítsenek vezetékeket. A szénatomok hot-dog alakú hengeres szerkezetének köszönhetően ezek a kábelek tízszer jobban vezetik az áramot a réznél, ugyanakkor körülbelül hatszor olyan könnyűek.

A rézvezetékek amellett, hogy roppant fontos szerepet töltenek be az űrsiklókban, tűzveszélyt jelentenek az űrhajósok számára. Emellett a jármű súlyának jelentős részét teszik ki. A Rice egyetem és a Johnson Space Center kutatóinak célkitűzése az, hogy a négy éves projekt végére egy yardnyi, azaz valamivel több mint 90 centiméternyi nanovezetéket állítsanak elő.

„Nem lesz egyszerű feladatunk” – mondta Richard Smalley, a Rice Szénalapú Nanotechnológia Laboratóriumának vezetője. „Ez nem egy egyszerű alkalmazott kutatási projekt, ahol tudjuk, hogy mivel dolgozunk és mi lesz belőle. Nagyszabású, úttörő kutatást kell végeznünk. Ezért tetszik a feladat, ugyanis rákényszerít bennünket, hogy végre kinyissuk azokat az ajtókat amelyek jelenleg szerte a világon a nanotechnológia kutatás előrehaladását akadályozzák.

Smalley hozzátette, ha a projekt sikeresnek bizonyul, annak eredményeképpen létrejöhet egy damil vastagságú vezeték, amely akár az egész Földön keresztül tudná szállítani az elektromosságot.

„Egy nap az egész világon csak ilyen kábelek lesznek majd” – hangzott a bizakodó jövendölés.