Fred Kavli, alapító © Kavli Foundation |
Kavli három terület kutatóit díjazná a jövőben, ezek a területek az asztrofizika, a neurológia és a nanotechnológia.
„Szeretnénk fokozni a tudományos kutatások iránti érdeklődést és felkelteni az egyetemi hallgatók figyelmét” – nyilatkozta a tudós a Reutersnek. „A világon több helyen is problémát jelent, hogy kevesen foglalkoznak áttörő tudományos projektekkel, Norvégiától az Egyesült Államokig.”
„Merészebbek szeretnénk lenni a Nobel-díjnál, ugyanis az igazán forradalmi felfedezéseket gyorsabban díjaznánk, mint a konzervatív svéd rendszer.”
Az 1901 óta kiosztott Nobel-díjakat többször bírálták már, hogy csupán hosszú idő elteltével ismerték el a különféle kutatók munkáit, annak ellenére, hogy az alapító Alfred Nobel azt mondta, azokat az „álmodókat” szeretné jutalmazni, akik szerény anyagi körülmények között élnek és dolgoznak.
A Kavli-díjakat először 2008-ban kerülnek majd kiosztásra, s ezután kétévente terjesztenék fel a kutatókat az elismerésre. Az egymillió dolláros pénzjutalommal járó díj komoly riválisa lehet a Nobel-bizottság által odaítélt 1,4 milliós jutalmaknak, amelyeket a fizika, a kémia, az orvostudomány, a közgazdaság, az irodalom és a béke kategóriákban ítélnek oda.
Kavli Kristin Clemet norvég oktatási miniszterrel közösen jelentették be a díj megalapítását a Norvég Tudományos és Levelező Akadémián. A jelölteket egy világszerte tevékenykedő szakértői testület ajánlásai alapján választják majd.
„Hatalmas megtiszteltetés, hogy Fred Kavli Norvégiát bízta meg a Kavli-díjak odaítélésével” – fogalmazott Clemet közleményében. „Ez hatalmas motivációt jelent a norvég kutatói társdalomnak, hogy nemzetközi együttműködésekbe kezdjenek az asztrofizika, a nanotudományok és a neurológia terén.”
A díjakat 2008 szeptemberében, egy hónappal a Nobel-díjak kihirdetése előtt osztják majd ki a norvég fővárosban.
Amikor arról kérdezték, mely területeken szeretne tudományos haladást látni, Kavli úgy fogalmazott, hogy a világegyetem jobb megértését tartja szem előtt, amelyhez hozzákapcsolódik a Földön kívüli élet feltérképezése, a sötét anyag megértése, és egy általános világmagyarázó elv kidolgozása.
„Úgy érzem, ezek a területek óriási felfedezéseket tartogatnak az emberiség számára” – nyilatkozta a tudós. „Azonban soha nem találhatjuk meg az összes választ és sohasem fogyunk ki a kérdésekből.”