A JOIDES Resolution fúróhajó |
"Megtudjuk, hogy odalent van-e élet. Olyan ez, mintha a Marsra mennénk" – mondta a The Guardian című brit napilapnak Taira Asahiko, a jokahamai földkutatási központ igazgatója, aki szerint az expedíció egyik fő célkitűzése összegyűjteni azokat a baktériumokat, amelyek az óceánkéregben élnek.
A földkéreg legmegközelíthetetlenebb övezeteiből származó kő és iszap elemzése ugyanis a kutatók reményei szerint segíthet a korábbi évmilliók klímaváltozásainak megismerésében és abban is, hogy felmérhetik: milyen mélységben létezhet az élet valamilyen formája. A mélyfúrást egy több mint 57 tonnás különleges géppel végzik, amely nagyságát tekintve kétharmad akkora, mint a világ egykori legnagyobb óceánjárója, a Titanic. Az Integrated Ocean Drilling-tervben az Egyesült Államok és az Európai Unió is közreműködik.
A Csikju az év végére tervezett utolsó próbák után alámerül a Csendes-óceánban, ahol a legvékonyabb a földkéreg és legfeljebb 10 kilométer a mélysége. Kuramoto Sinicsi, a jokohamai kutatócsoport vezetője szerint nemcsak a mélység életét tudják tanulmányozni, hanem a föld történetének elemzése révén olyan tudományos eszközök birtokába juthatnak, amelyekkel a jövőben jobban előre tudnák jelezni a földrengéseket és ezzel több órás, vagy akár több napi előnyhöz juthatnának a természeti katasztrófákkal szemben. Japánban, ahol a világon a legfejlettebb a földrengés-előrejelzés, a jelenlegi ellenőrző rendszerek mindössze 10 perccel korábban tudnak figyelmeztetni a földmozgásokra.