A versenyben idén az alapító országok csapatai (Csehország, Horvátország, Lengyelország, Magyarország, Németország, Románia, Szlovákia) és a meghívott országok (Észtország, Franciaország, Hollandia, Spanyolország, Portugália, valamint Bosznia-Hercegovina) vesznek részt. A verseny elnöke Benczúr András , az ELTE tanszékvezetője. A Sárospataki Árpád Vezér Gimnázium pályázaton nyerte el a rendezés jogát, a fővédnökök Magyar Bálint oktatási és Kovács Kálmán informatikai miniszter, valamint Baja Ferenc elektronikus közigazgatási szolgáltatásokért felelős kormánymegbízott - írja a magyarorszag.hu.
A résztvevők egyéniben, két fordulóban versenyeznek, ahol fordulónként 5 órájuk van a feladatok megoldására. A feladatokat a tudományos bizottság javaslata alapján a csapatvezetők tanácsa állítja össze, a megoldáshoz csak egy IBM PC kompatibilis számítógép és a szükséges programok használhatóak! A feladatok algoritmusos jellegűek, megoldásukhoz nincs szükség különleges eszközökre vagy programokra - tájékoztattak a szervezők.
A versenyzők a feladatok szövegét angolul és saját anyanyelvükön is megkapják. A magyar csapat az Informatika OKTV és a Nemes Tihamér számítástechnikai tanulmányi versenyen eredményt elért tanulókból egy kétnapos válogatóverseny alapján állt össze.
A verseny napján reggel 8 órakor a feladatok kikerülnek az olimpia honlapjára, a vállalkozó kedvű jelentkezőknek délután 13 óráig kell beküldeniük a megoldásokat. A zsűri az interneten érkezett megoldásokat is kiértékeli, az értékelést pedig közzéteszik a verseny honlapján. Az internetes jelentkezők díjazást nem kapnak. Tavaly a 200 regisztráló közül nyolcvanan küldtek be értékelhető megoldást.
Az első Nemzetközi Informatikai Diákolimpián 1989-ben 13 ország versenyzői indultak, egy ével később Minszkben már 25, 1992-ben Bonnban pedig 46 ország vett részt, négytagú csapatokkal. Nyolc közép-európai ország kezdeményezésére 1994-ben indult el a Közép-Európai Informatikai Diákolimpia, amelyet most harmadik alkalommal rendeznek Magyarországon.
A magyar csapat tagjai
Kormányos Balázs (Radnóti Miklós Gimnázium, Szeged)
Ludányi Ákos (Neumann János Középiskola és Kollégium, Eger)
Vincze János (Fazekas Mihály Gimnázium, Debrecen)
Acsai Péter (Arany János Református Gimnázium, Nagykőrös)