Az amerikai kísérlet célja az volt, hogy a becsapódás által évmilliókkal ezelőtt felhalmozódott anyagokat válasszon le az üstökösről, s így újabb adatokkal szolgálhasson a naprendszer keletkezéséről.
Marina Baj csillagjósnőt a naprendszer keletkezése nem különösebben érdekli, az viszont annál inkább, hogy - mint az általa összeállított vádirat tartalmazza - a becsapódás módosíthatja az ő csillagászati táblázatát, évkönyvét. "Nyilvánvaló, hogy az üstökös pályája - és vele együtt a csillagkép - módosulni fog a robbanásszerű becsapódás miatt, és ez erősen érinti az én asztrológiai munkámat, sőt egyenesen tönkreteszi a horoszkópomat" - idézi az Izvesztyija című moszkvai lap vádjait.
Az illetékes moszkvai kerületi bíróság szóvivője közölte, hogy megkezdődött a per előkészítő szakasza, azt azonban nem tudta megmondani, hogy mikor lesznek az első meghallgatások.
A "főbűnös" NASA moszkvai képviselői egyelőre nem voltak elérhetők a hír kommentálására.
„A tudomány világában ez a kísérlet annak felel meg, mint amikor egy 767-os Boeing elgázol egy szúnyogot” – nyilatkozta korábban Dr. Don Yeomans, a NASA Jet Propulsion Laboratory-jának munkatársa. „Az ütközés jelentéktelen mértékben módosítja csupán a Tempel-1 sebességét és pályáját, így az sem most, sem az előrelátható jövőben nem jelent majd veszélyt a Föld számára.”