Fekete lyukakat vizsgál a japán műhold

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A japán űrkutatási ügynökség (JAXA) sikeresen fellőtte új műholdját, amely a titokzatos fekete lyukak körüli kérdéseket hivatott megválaszolni.

Az M-5 típusú hordozórakéta a Tokiótól közel ezer kilométerre fekvő Kagoshima prefektúrában található Ucsinoura bázisról startolt vasárnap, fedélzetén az Astro-EII műholddal. Az űrügynökség szóvivője elmondta, hogy a kilövés időzítése miatt az űrjármű az indítást követő harmadik percben levált a fő meghajtórakétáról, majd a nap folyamán később az Astro-EII sikeresen Föld körüli pályára állt, a felszín felett mintegy 560 kilométerrel. A 6 és fél méteres műhold 1,7 tonnát nyom. Fedélzetén öt darab röntgenteleszkóp található, amelyeket napelem paneljei segítségével táplál.

A JAXA napi öt alkalommal kap majd adatokat az Astro-EII-től. Ez alaposan próbára teszi majd a műhold adatátviteli képességeit, ugyanis hatalmas mennyiségű információt kell majd továbbítania a fekete lyukak mozgásáról, valamint összeomló galaxisokról és csillagokról. A japán tudósok azt remélik, hogy az adatok megfejtésével közelebb kerülnek az univerzum evoluciójának titkaihoz.

A japán űrprogram teljes gőzzel halad, miután februárban sikeresen fellőtték a H-2A jelzésű rakétát. A JAXA 2003-ban függesztette fel a küldetéseket, miután egy kémműholdakat szállító rakéta repülés közben felrobbant. Az Astro-EII-t eredetileg korábban lőtték volna fel, azonban az űrügynökség először a H-2A-t akarta biztonságosan feljuttatni a kozmoszba. Az Astro-EII a jövő héten kezdheti meg az adatszolgáltatást.