A jelenlegi panelek nem elég hatékonyak © sxc.hu |
A minap Koppenhágában bemutatott új típusú napelemekről Frederik Krebs, az állami Risoe laboratórium vezető kutatója elmondta, az eddiginél stabilabb műanyaggal sikerült kiváltani a napelemben a napsugarak energiáját elektromossággá alakító komponenst, s így az új műanyagból készült panelek két és fél évig is eltartanak, ami világrekord.
Szilíciumból készült napelemet már sok kalkulátorban és órában használnak, s vannak olyan házak, ahol az összes energiát ilyen eszközökkel biztosítják. Építettek már naphajtású autókat is, de ezek különösen drágák voltak, tömeggyártásuk szóba sem jöhetett.
Egy négyzetméter szilícium napelem előállítása közel 800 dollárba kerül, míg egy ugyanekkora műanyag panel 15 dollárnál kevesebből legyártható. A baj csak az, hogy a műanyag napelemek rossz hatásfokúak, a napenergiának csupán 0,2-5 százalékát használják fel, míg a szilícium panelek elérik a 12-15 százalékos hatásfokot.
Krebs szerint a kutatók eddig a tartósságra koncentráltak és megoldották a problémát, most a hatásfok javítása a cél. Nagy a kereslet a napelemek iránt, és a szilícium panelek gyártói nem tudják kielégíteni az igényeket. Az új, tartós műanyag napelemek hamarosan versenyképesek lesznek és a piacon is megjelenhetnek. Még az is elképzelhető, hogy a mobiltelefonokban nemsokára nem is lesz telep, elég lesz helyette egy műanyag napelem csík.
A jelenlegi panelek nem elég hatékonyak © sxc.hu |