Japánban bemutatták az elektronikus papírt

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A japán Fujitsu konszern több cége is közreműködött annak a színes elektronikus papírnak a kifejlesztésében, amely úgy képes megtartani a digitális úton felvitt képeket, szöveget, ábrákat, hogy ehhez nincs szüksége külön energiára. A hajlékony, könnyen kezelhető, s a papírhoz hasonlóan könnyű anyag valóságos forradalmat indíthat el a médiában és a képi megjelenítésben.

Elektronikus papír műanyagból. Nem
fordít rá energiát
© Fujitsu
A vékony és rendkívül hajlékony elektronikus papír (tulajdonképpen műanyagfilm) hatalmas előnye, hogy a legkülönfélébb méretekben előállítható, azaz számtalan felhasználási terület nyílik meg előtte. Mivel hajlékony nem csak sík, hanem bármilyen görbült felületen is alkalmazható, például oszlopokra is felszerelhető. Fel tudják használni az áruházakban a polcokon való feliratokhoz, az egyes termékek árának feltüntetésére, kezelési útmutatókhoz, információs bulletinekhez, hirdetések bemutatására, de alkalmas lesz tájékoztató feliratok megjelenítésére, sőt plakátként is üzemelhet, sőt mobiltelefonokhoz kapcsolva terjedelmes szövegek és képek megjelenítésére is. Egyszóval olyan rugalmas felhasználási lehetőségei lesznek, akárcsak a papírnak. De azzal szemben lesz egy hallatlan előnye: bármikor új tartalommal tölthető fel, tehát nem kell például a címkéket vagy a plakátokat tiszta papírra újra nyomtatni, hanem akár egy mobiltelefon, vagy bármilyen hordozható digitális kommunikációs eszköz segítségével kicserélhető a megjeleníteni kívánt tartalom. Az új technológia legfontosabb vonásai a következőképpen foglalhatók össze:

Nincs szükség energiára az egyszer felvitt kép folyamatos megjelenítéséhez, csak a cserénél van szerepe az elektromosságnak. Ez hallatlan előny a ma használatos kijelzőkkel szemben, amelyek folyamatos áramellátást kívánnak. Ráadásul a tartalom újratöltése is igen csekély energiafelhasználással jár. Körülbelül annyival, amennyit a gyenge rádiójeleket sugárzó vezeték nélküli chipkártyák használnak. Ez pedig nem több mint a jelenleg használatos megjelenítési technikák energiaigényének századnyi-tízezrednyi része.

A megszokottnál jobb a képminősége az új megjelenítési technikának, ami abból fakad, hogy három különböző filmréteg (vörös, kék és zöld) gondoskodik a színhelyes ábrák kialakításáról. Ezzel sokkal élőbbé válnak a színek, mint amiket megszokhattunk a hagyományos LCD képernyőkön. E megoldás eredményeként a kép akkor sem torzul, ha az elektromos papírt görbe felületre helyezik, vagy ujjal benyomják. Mivel a kép fenntartása nem kívánja az elektronikus jeleken keresztüli folyamatos megerősítését, a kép nem lebeg, vibrál, hullámzik, mint ahogy az a képernyőkkel előfordul.

A hajlékony műanyagfelület lehetővé teszi, hogy úgy töltsék fel, mint egy digitális eszközt, de úgy használják, mint a papírt. Ezért a technológia szinte bárhol megjelenhet. Például járművek belsejében elhelyezett hirdetési felületként, a konyhák falán a digitális szakácskönyv kijelzőjeként, iratrendezők borítóján a legfontosabb megjegyzéseket tartalmazó felületként, a papírnélküli irodák információhordozójaként, kórházi betegkartonként, köztéri plakátként, stb. A Financial Times egy korábbi tanulmánya szerint pedig a digitális papír lehet a nyomtatott sajtó megmentője. Az egyes kiadások ugyanis oldalanként lesznek letölthetők a műanyaglapokra, amelyek semmivel sem lesznek kevésbé kezelhetőek, mint a hagyományos papír, de a nyomtatási és disztribúciós költségek megtakarításával a nyomtatott sajtót ismét jelentősen nyereséges iparággá teheti.