Az új ezüst nano-részecske bevonathoz szükséges technológiát Bruce Gibbins, a portlandi AcryMed cég alapítója és vezető kutatója mutatta be Portlandban, a „Micro Nano Breakthrough" konferencián. A cég régóta sikeresen gyárt ezüsttel preparált kötszereket, és partnerei felvetésére kezdett el foglalkozni azzal, hogy katétereket is antibakteriális ezüstbevonattal lássa el.
A kórházi megbetegedések közel fele katéterekkel és más, bőrön áthaladó orvosi eszközökkel van kapcsolatban. Az eszközök felületén megtapadt mikrobák biofilmet képeznek, és ebből a kis erődítményből támadják a szervezetet. Antibakteriális bevonattal, például finom ezüst részecskék felvitelével meg lehetne akadályozni a biofilm kialakulását.
Az ezüstöt már az ókori görögök és rómaiak is használták sebfertőződés ellen. Kis koncentrációban az ezüst erősen mérgező a csirák számára, és viszonylag ártalmatlan az emberi sejtekre. A mikrobák az antibiotikumokkal szemben hamar ellenállóvá válnak, de az ezüst-rezisztencia nem fejlődik ki olyan egyszerűen bennük, mert az ezüst a szervezetükben több ponton támad, tehát a mikroorganizmusok csak több egyidejű mutációval válhatnának ellenállóvá az ezüsttel szemben.
Régóta próbálnak ezüst részecske bevonatot előállítani, de az eddigi módszereknél vákuumra, és gyakran magas hőmérsékletre volt szükség. Ezek a vákuumos berendezések drágák és terjedelmesek voltak, a műanyag eszközök nem bírták ki a technológiát. Az AcryMed cég szabad levegőn, közel fagyponti hőmérsékletű ezüst poros folyadékkal kezeli a felületeket. A folyadékban lévő igen finom, 2 és 20 nanométer közötti részecskék mindenféle felülethez odatapadnak, üveghez, rozsdamentes acélhoz vagy teflonhoz egyaránt, és 150-200 napig a felületen maradnak.