A végtelen óceán. A széndioxid 20 százalékát köti meg © nhptv.org |
Douglas Capone amerikai óceán-biológus a Global Biogeochemical Cycles című amerikai tudományos folyóiratban számolt be tízéves kutatómunkájáról, melynek során számtalan méréssel igazolta, hogy a vízben élő mikroorganizmusok a levegőből is jelentős mennyiségű nitrogént vesznek fel. Publikációját a Nature legutóbbi számában Nicolas Gruber, a California Egyetem professzora kommentálta.
Régebben úgy gondolták, hogy a levegő nitrogénjének megkötése csak csekély szerepet játszik az óceánok anyagcseréjében. Újabb becslések szerint azonban a nitrogén megkötésnek sokkal nagyobb geokémiai szerepe van, s erre Capone kutatásai közvetlen bizonyítékokat szolgáltatnak.
Capone és munkatársai hat körútjuk során 1994 óta 150-nél több helyszínen mérték a nitrogén megkötés arányát. Mivel csak közvetett mérés lehetséges, egyszerre sokféle, egymástól független mérési módszert használtak.
Capone tanulmányában évi 1,5 milliárd tonnára becsüli az óceánok széndioxid felvételét, ami a világ széndioxid termelésének 10-20 százaléka. Ha élénkíteni lehetne a Trichodesmium-hoz hasonló nitrogénmegkötő mikroorganizmusok szaporodását, az óceánok még több széndioxidot el tudnának nyelni. Elvileg foszforral és vassal műtrágyázva az óceánokat, növelni lehetne a széndioxid felvételt, de ez egyelőre kiszámíthatatlan mellékhatásokkal, az atmoszféra megmérgezésével járhat.