Kőkorszak Japánban: 35 ezer levelezőlap, 75 ezer röplap

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
Infinit
Tetszett a cikk?

Kőkori törvények akadályozzák meg az internet politikai célú használatát a világ egyik leginkább technológiaorientált országában.

Koizumi japán miniszterelnök a parlamantben.
Nincs kampány az interneten
© AP
Japán 1950 óta hatályos választási törvénye egy képviselőjelölt számára 35 ezer postai levelezőlap és 75 ezer röplap szétosztását engedélyezi a választási kampány során; tiltja azonban a média valamennyi formájának használatát. A pártok számára ugyan engedélyezi, hogy rádiószpotokban és televíziós reklámokban népszerűsítsék magukat, ám az egyéni jelöltek számára ez is tilos.

Az első számú ellenzéki párt így hiába tette ki a minap a szervezet webkikötőjére a legutóbbi kampánybeszédeket letölthető videók formájában, a választási bizottság illetékesei figyelmeztették őket az ötvenöt éve hatályos rendeletre, így a bejátszás nem sokáig maradhatott a szájton.

A rendelet miatt a képviselőjelöltek nem frissíthetik weboldalaikat, nem küldhetnek kampány-hírleveleket és hasonló tiltás érvényes a blogokra és egyéb potenciális online kampánycsatornákra is. Az ország egyik vezető internetes vállalkozásának első embere a kormánypárt támogatásával indul a szeptember 11-i alsóházi választásokon: be is szüntette napi ötvenezer látogatót számláló blogjának frissítését.

A sokak által őskövületnek titulált törvény megváltoztatását sokan szeretnék elérni, hiszen lehetetlen állapot, hogy egy 50-es években megalkotott jogszabály határozza meg egy fejlett információs társadalom választási rendszerét. Vannak persze olyanok is, akiknek kedvez e sajátos helyzet; a liberális demokraták számára például az internettel kevésbé ellátott vidéki települések – világháló iránt kevésbé fogékony – lakosai jelentik a stabil szavazóbázist, így ők nem sürgetik a változást. Sőt hangsúlyozzák, hogy az idősebb szavazókat hátrányos helyzetbe hozná az online kampány, hiszen ők nem, vagy kisebb számban férnének hozzá; másfelől előszeretettel emlegetik azt is, hogy a webes politizálás terepet nyújtana a jelöltek rágalmazására.

Egy évekkel ezelőtti tanulmányban a belügyi és kommunikációs tárca már utalt arra, hogy a jelenlegi szabályozáson változtatni kell. Ajánlásuk – legalábbis az illetékesek körében – süket fülekre talált.