A jövő otthonai már ma

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bár a számítástechnika terén a drótnélküli megoldások egyre elterjedtebbek, egy kis barkácsolással bárki az otthonából is ultramodern élőhelyet varázsolhat. A jövő új vívmányai pedig egyre nagyobb teret engednek majd a digitális technikának a lakásban.

A jövő otthonai nem csak kívülről
képviselik majd a csúcstechnikát
© sxc.hu
2002-ben Bill Gates digitális évtizednek titulálta a XXI. század első tíz évét. Az informatika terén egyre érezhetőbb a változás, elég csak az internetes telefonálást lehetővé tévő Skype-ra, valamint annak az emberekre és a gazdaságra gyakorolt hatására gondolni. A digitális évtized azonban otthonainkba is tartogat egy pár meglepetést, ugyanis a drótnélküli megoldásoknak és egyéb csúcstechnológiáknak köszönhetően a technika egyre inkább beépül majd az emberek hétköznapjaiba.

A digitális otthonok utópisztikus képe tűnhet elnagyolt álmodozásnak, az azonban tény, hogy a legtöbb technológiai megoldás már most is hozzáférhető, s így csak idő kérdése, hogy a legnagyobb gyártókat tömörítő fejlesztői konzorciumok mikor állapodnak meg a tengernyi szabvány sorsáról, s mikor kezdődhet el a hibátlanul működő digitális családi fészkek építése. A videojátékok piacán érintett cégek, mint például a Microsoft és a Sony már erre készülnek, következő generációs konzoljaiknak ugyanis nem kisebb szerepet szánnak, mint a családi multimédiás szórakoztató központét.

Számos mítosz is kering a digitális, távvezérelt otthonokkal kapcsolatban. Sokan mondják, hogy ez csak a lámpák ki-, és bekapcsolásának sznob módszere, vannak akik azzal riogatnak, hogy csak új lakásban kivitelezhető egy ilyen rendszer kiépítése, s, hogy az ehhez szükséges modulok kisebb szekrény nagyságúak. Az informatika fejlődésével azonban az egyes eszközök mérete és ára egyaránt csökken, így a fenti kijelentés nem állja meg a helyét.

A digitális otthonok kialakításának legfőbb akadálya egyelőre az, hogy a különféle szabványok terén nem egykönnyen kötnek kompromisszumot a cégek. A Motorola a DigitalDNA-t, a SUN a Jinit, a CEBus a Home Plug & Playt, a Microsoft pedig az Universal Plug and Playt (UPnP) propagálja. Létezik azonban egy megoldás, amely független a többitől, emellett már egy jó ideje bejáratottan működik.

Az X10 faktor (Oldaltörés)

Az úgynevezett Experiment 10, vagy X10 protokollt 1978-ban fejlesztette ki a brit Pico Engineering. Az X10 segítségével lehetséges az általános elektromos vezetékeken digitális parancsokat tartalmazó információkat átjuttatni. Ezek az alacsony feszültségű jelek nem zavarják a számítógépeket, tévéket és a többi elektromos berendezést. Ez a megoldás számos eszköz vezérlését teszi lehetővé, telepítéséhez ugyanis nincsen szükség külön kábelezésre.

A rendszer további előnye, hogy segítségével távirányítással, vagy időzítéssel kapcsolható a villany, illetve az elektronikai berendezések. Egy X10 vezérlő segítségével 256 eszköz vezérelhető. Egy modul, egy vevőegység és egy univerzális távirányító pár tízezer forintos befektetéssel már megrendelhető az erre szakosodott cégektől. Ahhoz, hogy valaki az otthonát X10-kompatibilissá alakítsa, nem kell mást tennie, mint az összes elektronikus berendezését egy-egy fent említett modulon keresztül kell az elektromos hálózatra csatlakoztatnia.

Miután ez a rendszer kiépült, szükség van egy szoftverre, amelynek segítségével központilag irányíthatóak a ház elektromos rendszerei. Ma már számos cég kínál ilyen megoldásokat, mint például a Habitek cég HAL Home Automation System-je, illetve a HAL Voice Portal hangkártya, amellyel lehetővé válik, hogy hanggal vezéreljük a lakásba telepített eszközöket.

A nem túl távoli jövőt mutatja be az LG Internet Family-je is. A promócióban szereplő család a világ első működő intelligens otthonában lakik – amelyet időről-időre különböző helyszíneken állítanak ki.

A multimédiás családi fészekben internet eléréssel felszerelt mikrohullámú sütő, e-mailek fogadására és filmnézésre alkalmas hűtőszekrény, webről vezérelhető légkondi és mosógép szolgálja a família tagjainak kényelmét. A hűtő magában foglalja a rendszert vezérlő szervert is, amelyen keresztül például új recepteket tölthetünk le a mikróhoz, illetve a munkahelyről indíthatjuk el a mosást.

A jövő otthonainak technológiája tehát már gyakorlatilag készen áll, már csak azt kell kivárni, amikor mindezek az eszközök árai megfizethetővé válnak, illetve amíg az internetes szolgáltatások arra a szintre jutnak, hogy az internetes hűtőszekrény mindenféle probléma nélkül rendelheti után a kifogyó élelmiszereket a házhozszállító cégtől. Ez azonban még a digitális évtized végéig megvalósulhat.