Dr. Szalay Ferenc professzor, a Semmelweis Egyetem oktatója elmondta, hogy az orvostudomány sokáig nem tudta a gyomorfekély pontos okát. A betegség érdekessége, hogy gyermekkorban fertőződnek meg a páciensek, de csak évtizedekkel később, felnőtt korukban alakul ki a gyomorfekély. Aióta a két ausztrál kutató felfedezte a Helicobacter pylori nevű baktériumot, valamint azt, hogy összefüggésbe hozható a gyomorfekély kialakulásával, azóta sokkal könnyebb a gyógyítás.
A professzor hozzátette, hogy Marshall és Warren 1983-ban észlelte először a baktériumot a betegek gyomornyálkahártyájának felszínén. A baktériumokat néhány jellemzőjük alapján ekkor még másképp nevezték el, de rájöttek, hogy valójában egy különálló baktériumfajról van szó, amit Helicobacter pylori-nak neveztek el.
Dr. Rácz István a győri kórház orvosa a világhálón olvasható cikkében azt írta: a baktérium, illetve a kórokozócsoport már több mint 100 éve ismert volt, de Marshall és Warren újbóli leírásának valódi értékét az adja, hogy a kutatók felismerték a gyomorfekéllyel fennálló kapcsolatát.
Ausztrál kutatók kapták az idei orvosi Nobel-díjat
Utolsó frissítés:
Gyógyíthatóvá vált a gyomorfekély azáltal, hogy Barry J. Marshall és J. Robin Warren ausztrál kutató megtalálta azt a baktériumot, amely a betegséget okozza, ezért kapták felfedezésükért hétfőn kihirdetett idei orvosi Nobel-díjat.