Szurdokpüspökiben 3500 éves sírt találtak

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Három és félezer éves sírt tártak fel a régészek a Nógrád megyei Szurdokpüspökiben, s benne egy nő és két gyerek csontjait találták meg - mondta az ásatásokat vezető Bácsmegi Gábor.

Ebből a korszakból Nógrádban ez az első hitelesen feltárt csontvázas temetkezés. A sír az úgynevezett halomsíros kultúrához tartozik, ami nyugatról jött be a Kárpát-medencébe, és a bronzleletek alapján valószínű, hogy a korai szakaszhoz tartozik - mondta Bácsmegi Gábor. A szécsényi Kubinyi Ferenc Múzeum régésze elmondta: a hármas temetkezés országosan sem gyakori. Az anya és két gyermeke feltehetően egyszerre halt meg, ami arra utal, hogy komoly betegségben szenvedtek, az erőszakos cselekményt ugyanis nem valószínűsíti semmi. Mindenesetre majd antropológiai vizsgálat deríti ki, hogy mi lehetett a halál oka. 

A sírban három, a halotti leplet összefogó pecsétfejű tűt is találtak, a régészek következtetése szerint a három holttestet egy lepelbe tették. A lelőhelyen késő rézkori településrészeket is feltártak, ezek közül a legidősebb 5000 éves. Nem fejtették még meg a megtalált, igen mély két sáncárok titkát, így nem tudják, hogy mi ellen védekeztek a faluban. Feltártak az egykori településeken mély, edénytöredékekkel, pattintott nyílhegyekkel és csonteszközökkel teli gödröket is, de a négy-ötezer évvel ezelőtti házak nem maradtak meg. Kemencés, földbe mélyített házakat csak a negyedik századból találtak, és az egyikben rábukkantak a deszkapadló maradványaira is - mondta a régész.