Kína 2007-ben űrsétát hajtana végre

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A második sikeres kínai űrmisszió után a program vezetői bejelentették, az űrhajós-kadétok következő csoportjába már nőket is várnak. A távol-keleti ország 2007-re tervezi első űrsétáját.

Fej Csun-lung és Nie Hajseng
© AP
A CNN értesülései szerint Tang Xianming, a Kínai Űrmérnöki Hivatal igazgatója bejelentette, a Sencsou 6 űrhajó missziója sikeresen zárta a kínai űrprogram első fázisát, amely a megbízhatóbb űrjárművek kifejlesztésére fókuszált. A következő szakaszban azt a lehetőséget szeretnék megteremteni az űrhajósok számára, hogy kilépjenek a nyílt űrbe, s, hogy össze tudjanak kapcsolódni más űrjárművekkel.

„Számításaink szerint 2007-re űrhajósaink képesek lesznek járművön kívüli aktivitásra, s űrsétákat fognak tenni” – mondta Tang egy sajtótájékoztatón. Az igazgató hozzátette, a „nem túl távoli jövőben” már nők is részt vehetnek a kínai űrmissziókban.

„Jelen pillanatban egyelőre nincsenek női űrhajósaink, de a fejlesztési programunk következő szakaszaiban már hölgyeket is kiválasztunk majd a kiképzésre” – részletezte Tang.

A Sencsou 6 fedélzetén Fej Csun-lung és Nie Hajseng tajkonautákkal, öt napos repülés után hétfőn éjjel landolt egy ejtőernyő segítségével Kína északi füves területén. A földi személyzet helikopterekkel és terepjárókkal kutatta fel az űrhajósokat, akik jó hangulatban és kondícióban voltak a landolást követően.

„Szeretném megköszönni az embereknek a szeretet és a támogatást” – nyilatkozta Fej.

Wu Bangguo, a kínai hatalmi hierarchia második embere, aki a pekingi irányítóközpontból kísérte figyelemmel a landolást, sikeresnek minősítette a küldetést.

„Ez a misszió tovább erősíti országunk nemzetközi státuszát és a nemzet erejét, emellett segíteni fog motiválni az embereket, hogy felsorakozzanak a Kommunista Párt mögött, s még keményebben dolgozzanak az ország jövőjéért” – mondta Wu a technikusoknak tartott rövid beszédében.
Szakítva a korábbi – katonai ügyekkel kapcsolatos – titkolózással, az állami média nem fukarkodott a tudósításokkal, amely hazafias érzéshullámot indított az országban.

„Ma a Sárga Császár minden fia nagyon büszke lehet” – nyilatkozta Zsang Csin-hua, 34 éves sanghaji bútorügynök a CNN-nek Kína legendás alapítójára célozva.

A kínai űrprogram jövője (Oldaltörés)

A kommunista vezetők reményei szerint a nemzeti büszkeség hulláma megerősíti a pozíciójukat, akkor, amikor az ázsiai országban az emberek egyre gyakrabban adnak hangot frusztrációiknak a korrupció, a gazdasági változás és a gazdagok és szegények közötti különbségek egyre kiélezettebben jelentkeznek.

Hétfőn az állami televízió élőben tudósított a pekingi irányítóközpontból, amelyet korábban hétpecsétes titokként őriztek. A technikusok üdvrivalgásban törtek ki, miután megérkezett a hír, hogy a kínaiul az „univerzum utazóiként” aposztrofált űrhajósok biztonságban földet értek.

A két asztronautát gyors étkezés után Pekingbe szállították, ahol hősöknek kijáró ünnepléssel köszöntötték őket. A leszállópályán személyesen fogadta őket a kínai védelmi minszter, Csao Gang-csuan, s az űrhajósezred többi tagja. A két utazó ezután egy nyitott autóban utazott – a kínai állampolgárok ünneplése közepette – egy katonai létesítménybe.

A Sencsou 6 összesen 3,2 millió kilométert tett meg 115 óra és 32 perc alatt. A jelenlegi küldetés jóval összetettebb volt, mint a 2003-as, amikor Kína Jang Li-wei személyében először küldött saját erőből embert az űrbe. Li-wei akkor 21 és fél órát töltött a kozmoszban.

A kínai kormányzat bejelentette, hogy 2010-ig ember nélküli szondát tervez küldeni a Holdra, s szándékában áll egy orbitális pályára állítható laboratórium kifejlesztése is. A tavalyi évben nyilvánosságra hozták, hogy 2006-ban egy műholdat szeretnének Hold körüli pályára állítani. A két tonnás szerkezet legalább egy évig keringene az égitest körül, miközben háromdimenziós felvételeket készít a felszínről. A kínai holdprogram szerint 2020-ig egy felszíni járművet juttatnának a Holdra, amely talajmintákat gyűjtene és egyéb méréseket végezne. Szakértők szerint ez egy későbbi, emberek által üzemeltetett holdbázis előkészületeihez lehet szükséges.