Rangos díjakat kapott egy magyar zenei találmány

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Két nemzetközi innovációs díjat is megnyert, egy másik rangos megmérettetésen pedig döntőbe került egy magyar zenei találmány, a Digimpro, amely dalok és dalrészletek szinte végtelen számú variációját képes tárolni, így zeneszerzési és remix lehetőségeket kínál zenészeknek, a hallgatóknak pedig korlátlan zenei élményt nyújt.

Mester Sándor civilben
gitárművész. Végtelen remix
© fidelio.hu
A szoftvert, amelynek fantázianeve a digitális improvizáció szavak rövidítéséből keletkezett, magyar zenészek – köztük Ákos, a Korai Öröm és az Emil.Rulez! – mellett, már olyan külföldi sztárok is használják, mint Moby, az Erasure és az idei Sziget Fesztivál egyik fellépője, Roots Manuva.

„A Digimpro olyan eljárás, szoftver és számítógépes fájl formátum, amelynek segítségével ugyanannak a zeneszámnak több verziója is tárolható ugyanabban a fájlban, így minden alkalommal, amikor lejátszák, a dalnak egy újabb változata válik hallhatóvá. Egy zeneszámból így akár több millió különböző változat is elkészülhet, amelyet megszakítás nélkül több héten keresztül hallgathat a felhasználó anélkül, hogy ugyanaz a dal ismétlődne" – mondta Mester Sándor, a szoftver feltalálója.

A találmány segítségével a hallgató is részt vehet egy dal összeállításában, áthangszerelésében, kedvére csűriheti-csavarhatja és változtathatja a zeneszámot a maga kedvére. Az ötlet kreatív és könnyű felhasználói lehetőségeinek köszönhetően hamar elterjedt hazai zenészkörökben. Mester Sándor (MS3) az elsők között a Korai Öröm együttes Sound & Vision című lemezét remixelte 2002-ben, majd később az Emil.Rulez! zenekar, majd Ákos és a Ladánybene 27 jelentette meg dalait a Digitális Improvizáció technológiájával.

Két évvel ezelőtt a Digimpro a zene fővárosába, Londonba költözött, ahol a szoftvert a magyar tapasztalatok alapján fejlesztették tovább. Az idei év áttörést hozott a világszabadalomként bejegyzett magyar találmánynak, amelyet az elektronikus zene legnagyobb alakjaként és kísérletezőjeként emlegetett Moby is felhasznált „Lift me up" című slágerének készítésekor. Ma már amerikai, brit, dán, francia, svájci és svéd zenészek egész sora használja a szoftvert, és a világ legjelentősebb lemezkiadói is tárgyalnak további használatáról.

Hét év megfeszített munkáját és közel egymillió dollárnyi befektetést követően a fiatal magyar feltalálót, Mester Sándort a szakma nemzetközi elismerései is visszaigazolták. A Digimpro Moby-val közös munkájáért nemzetközi Sputnik-díjat nyert, egy hónappal ezelőtt pedig a Popkomm berlini szakmai fórumon az Innovation in Music and Entertainment Awards (IMEA) döntőseként végzett, az elmúlt héten pedig innovációs díjat vehetett át Kölnben.