Egyetemisták által tervezett műholdat állítottak pályára

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy orosz űrrakéta csütörtökön pályára állított egy iráni és hét más műholdat. A jármű fedélzetén utazott az a műhold is, amelyet tizenkét európai ország több mint húsz egyetemének 200 diákja tervezett.

A Sseti műholdat 12 egyetem
diákjai építették
© European Space Agency (Esa)
A Koszmosz-3M röviddel 11 (közép-európai idő szerint 9) óra előtt startolt az északnyugat-oroszországi Pleszeck melletti katonai űrbázisról, és 35 perc múltán csoportosan pályára állította az első iráni földszondázó műholdat, valamint hat más külföldi szatellitet és egy orosz katonai oktatási szputnyikot - közölte az Arhangelszki területen lévő űrbázis sajtószolgálata.

Az iráni műhold a Szinah-1, s a külföldiek között van egy kínai China DMC, egy brit TopSat, az Európai Űrkutatási Ügynökség (ESA) SSETI-Express oktatási műholdja, valamint egy norvég (NCube), egy német (UVE-1) és egy japán (XI-V) mikroműhold is. Az orosz Mozsajec-5-öst a szentpétervári katonai-űrrepülési akadémia készítette.

A SSETI-Express-t tizenkét európai ország több mint húsz egyetemének mintegy 200 diákja tervezte és építette az Európai Űrkutatási Ügynökség (ESA) számára. A műhold akkora mint egy háztartási mosógép.

Ha a SSETI Express Föld körüli pályára állítása sikeres lesz, akkor az Északi- és a Déli-sark fölött elrepülve köröz majd bolygónk körül 690 kilométeres magasságban. A műhold megépítése másfél évig tartott.

„Ez az első európai műhold, amelyet nagyrészt az internet segítségével építettek a projektben résztvevő diákok” – nyilatkozta a BBC-nek a tervezést koordináló Graham Shirville. „Elsődleges célja szemléltetni, hogy a megfelelő támogatással egy olyan szervezettől, mint az Európai Űrügynökség, a diákok képesek megtervezni és megépíteni egy olyan műholdat, amely kibírja a pályára állítás nehézségeit.”

Az űrügynökség további mikroműholdak, s a későbbiekben összetettebb eszközök, például egy holdraszálló egység tervezését is az egyetemistákra bízná.