A tudósok az Antarktisz jégtakarójából, mindmáig a legmélyebbről kiemelt mintákat elemezték, s megállapításaikat a Montréalban hétfőn kezdődő nemzetközi klímakonferencia előtt tettek közzé Párizsban.
A francia Atomenergia Hivatal és a CNRS tudományos kutatási központ tudósai a fehér földrész keleti részén lévő Concordia kúp térségében fúrtak la a jégbe, s kiemelték az eddigi leghosszabb hengert, az úgynevezett jégrépát, amely 650 ezer évre visszamenőleg tartalmazta a lehullott hóból képződött jégrétegeket.
A kutatók igen mostoha körülmények között, hóviharok közepette, -54 Celsius fokos átlaghőmérséklet mellett végezték el a mintavételt a nehezen megközelíthető térségben.
A 10 cm vastagságú jéghengerben található levegőbuborékok elemzéséből megállapítható, milyen volt a múltban a levegő összetétele. A vizsgálat kimutatta, hogy a széndioxid-koncentráció sohasem volt olyan magas, mint jelenleg. A légkör által tartalmazott széndioxid mennyisége az ipari forradalommal, a szénnek mint fűtőanyagnak tömeges alkalmazásával kezdett nőni.
A levegő CO2 tartalma 650 ezer év óta most a legmagasabb
Utolsó frissítés:
A Föld légkörének felmelegedéséért elsősorban felelős széndioxid-gáz szintje a lékörben ma 27 százalékkal magasabb, mint az ipari forradalom kezdetén, és magasabb, mint elmúlt 650 ezer év során bármikor – állapította meg egy nemzetközi kutatócsoport, amely ezt a tényt az ember tevékenységének tulajdonítja.