A BBC értesülései szerint a páviai egyetem kutatóinak sikerült azonosítania azt a vegyületet, amely a szerelembe eső emberek „bódulatáért” felelős. A tudósok vizsgálata szerint egy bizonyos fajta fehérje szintjének emelkedése váltja ki az eufória, illetve a függőség érzését egy kapcsolat kezdetekor. Azonban miután megvizsgáltak hosszú-, illetve rövidtávú kapcsolatokban élőket, valamint egyedülálló embereket, a kutatók azt tapasztalták, hogy a fehérje szintje idővel csökkent.
A kutatócsoport 18 és 31 év közötti nőktől és férfiaktól vett vérmintákban vizsgálták különféle idegi működésekért felelős fehérjék szintjét. A kísérleti csoportban 58 olyan embertől vettek mintát, aki nemrég kezdett bele egy párkapcsolatba, emellett további 58-58 hosszútávú kapcsolatban, illetve magányosan élő felnőtt vérét is elemezték.
Az eredmény azt mutatta, hogy az újdonsült szerelmeseknél a tenyerek izzadását, s a torokban dobogó szív érzését okozó fehérje szintje jelentősen magasabb volt, mint a többieknél. Azoknál, akik már legalább egy éve ugyanabban a kapcsolatban éltek, az NGF jelzésű protein mennyisége visszatért a normál értékre.
A Psychoneuroendocrinology című tudományos lapban megjelent tanulmány társszerzője, Pierluigi Politi szerint ez nem azt jelenti, hogy a szóban forgó emberek nem voltak többé szerelmesek, azonban a kutatók által „akut szerelemnek” nevezett időszak elmúlt.
„Az érzelmek sokkal stabilabbá váltak, a romantikus, rózsaszínű felhők elmúltak” – nyilatkozta Politi a BBC-nek. „A szerelem neurobiológiájával kapcsolatos jelenlegi tudásunk azonban továbbra is meglehetősen szűkös. Azonban a mostani kutatásból kideról, hogy bizonyos biokémiai folyamatok is szerepet játszanak a hangulati változásokban egy kapcsolat korai stádiumában, illetve a későbbiekben, amikor állandósulnak az érzelmek.”
„Egyes tanulmányok feltételezik, hogy a szerelem érzése néhány év után elhalványul és a hangsúly inkább a társas együttlétre helyeződik, mint az intenzív érzelmekre” – nyilatkozta a BBC-nek Dr. Lance Workman a Bath Spa University pszichológia tanszékének vezetője. „Azonban az ember egy párokat alkotó faj, bár egyelőre még kétséges, hogy a páralkotás monogám kapcsolatot jelent-e. Különböző társadalmakban ugyanis különböző hagyományok és gyakorlatok figyelhetőek meg.”