Gigawattos naperőművek épülnek Kaliforniában

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kaliforniában építik meg a világ két legnagyobb naperőművét – állapodott meg az illetékes állami bizottság (California Public Utilities Commission) és a Stirling Energy System vállalat.

A kaliforniai szenátus törvényt hozott arról, hogy 2017-ig az állam energiaszükségletének 20 százalékát megújuló forrásokból kell fedezni, hogy csökkentsék a földgázfüggőséget és javítsák a villanyáram árstabilitását, s hogy ehhez az energiaszolgáltatóknak évente legalább 1 százalékkal növelni kell a megújuló energiaforrások felhasználásának arányát. A célkitűzés beleillik az üvegházhatást csökkentő, világszerte hozott intézkedések sorába.

A nagy teljesítményű naperőművek nem a szokásos félvezetős napelemekkel működnek majd, hanem tükrökkel összegyűjtik a nap melegét, és egy központi hőerőgépet hajtanak vele. A "Stirling Solar Dish" technológiát tíz éve tökéletesíti a vállalat, és egy hattükrös kísérleti rendszer már üzemel Új Mexikóban.

A kisebbik erőmű 300 MW teljesítményéhez 12 ezer tükör tartozik, és a létesítmény 3 négyzetmérföldet foglal majd el. Az alapkiépítésben fél gigawattos nagyobbik erőműhöz húszezernél is több tükör kell.

A tükörerdő a napsugarat egy központi hőcserélőre vetíti, s a hőcserélőben 700 fokra melegített hidrogéngázzal hajtják a motort és a hozzá kapcsolt áramfejlesztőt. A gyújtás nélküli dugattyús motorra emlékeztető szerkezet teljesen zárt, és hűtővízre sincs szüksége.

A nagyobbik, 500 megawattos (850-MW-ig bővíthető) naperőmű 2012-decemberétől a Dél-Kaliforniai Edison villamos energia szolgáltató vállalat áramtermelésének 1,4-2,6 százalékát fedezi. A kisebbik erőmű a San Diego beli gáz és áramszolgáltató vállalathoz tartozik, s teljesítménye alapkiépítésben 300 megawattról lesz, de 900 megawattig bővíthető, tehát meg is előzheti a nagyobbikat.