A Homokhát informatikai fejlesztésekbe fogott

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kilenc falu összefogott a Dél-Alföldön, s úgy döntött, hogy uniós pénzekre pályázva igyekszik olyan korszerű közigazgatást kiépíteni, ami versenyképessé teszi. Különösen a kis- és közepes vállalkozások valamint az idegenforgalom fejlődésében remélnek előrelépést. A Homokháti Kistérség nyert a pályázaton, s a fejlesztések megkezdődtek.

A mórahalmi székhelyű Homokháti Kistérség a Gazdasági Versenyképesség Operatív Program keretében a szolgáltató önkormányzat, az önkormányzatok információszolgáltató tevékenységének fejlesztése (GVOP 4.3.1) program keretében elnyert EU-s forrásból 2006-tól e-közigazgatási rendszer bevezetését tervezi, a program ezen kívül a térség turisztikai ismertségének növelését is szolgálja. A közel 600 milliós projekt megvalósításra kiírt pályázatot a Humansoft Kft. nyerte el.

Projektlista
A projektben résztvevő kilenc önkormányzatnál a következő rendszereket vezetik be:
- építéshatósági rendszer
- szociális rendszer
- helyi adó-ügyintézési rendszer
- testületi munkát támogató rendszer
- szabálysértési rendszer
- térinformatikai rendszer
- rendezési tervek / főépítészi rendszer
- ingatlanvagyon-kataszter
- portálrendszer
- e-ügyintézési megoldás
- mobil-ügyintézési megoldás
- iktató, dokumentumkezelő és workflow megoldás
- népesség-nyilvántartást támogató rendszer
A Homokháti Önkormányzatok Kistérségfejlesztési Társulása 9 település – Ásotthalom, Bordány, Forráskút, Mórahalom, Öttömös, Pusztamérges, Ruzsa, Üllés és Zákányszék – összefogásával jött létre. A Társaság egyik legfontosabb célja, hogy a kis- és középvállalkozások (kkv-k), valamint a lakosság és az egyes önkormányzatok elvárásainak megfelelően olyan informatikai rendszert alakítsanak ki, amely által javul a vidékiek életminősége, és lehetőség nyílik a vidéki élettér értékeinek megőrzésére, ami egyben a környezet, a gazdaság és a társadalom összhangjának megteremtését is szolgálja.

A Humansoft 2005 novemberében kezdte el a programban lefektetett fejlesztéseket. Ezek révén lehetővé válik a lakosság számára az elektronikus ügyintézés, az önkormányzatok számára pedig a hatékony, minden elemében informatikával támogatott hivatali működés. A projekt során kiemelt figyelmet szentelnek a kkv szektornak, illetve szolgálnia kell a kistérség ismertségének javítását, és intelligens megoldásaival elő kell segítenie a turizmus fellendülését is.

A társulás tagjai azt remélik, hogy a 26 ezer lakosú térség kilenc településén a több mint félmilliárd forintos beruházás következtében 8-10 éven belül a vállalkozások száma 9 százalékkal emelkedik, az állandó, folyamatos és helyi munkaviszonyban lévők száma 5 százalékkal nő, a munkából kiesettek 10 százaléka pedig újra munkába állhat. A turizmusban a vendégéjszakák számának 25 százalékos emelkedésére, ezen belül a falusi szállásadásban 50 százalékos bővülésre számítanak.

Patkós Attila, az informatikai hátteret nyújtó Humansoft projektvezetője elmondta, hogy a 2006. novemberében záruló beruházás hatásai várhatóan jövő év őszétől lesznek érezhetőek.