A génsebészek által is kedvelt Escherichia coli baktérium |
A baktériumok tervezése során más szervezeteknél már ismert genetikai tulajdonságokat építenek egyetlen sejtbe. Egyre több mikróba géntérképe ismert, és egy adott célhoz a természet széleskörű eszközkészletéből lehet válogatni.
Az Escherichia coli baktérium az emberi bélrendszerben él, és nem érzékeli a fényt. Ezért a University of California San Francisco hallgatói, Anselm Levskaya és Chris Voigt egy fotoszintetizáló alga fényreceptor fehérjéjét vitték fel az E. coli sejtfelületére, és úgy módosították a baktérium anyagcseréjét, hogy az új gazdakörnyezetben is fényérzékeny maradjon. A most már foto-szintetizálásra képes baktérium színes szemcséket termelt, ha fény érte. Ezután a fényérzékelőt genetikailag módosították, hogy fénnyel lehessen ki-bekapcsolni a színező anyag termeléséért felelős gént.
A tényleges fényképezéshez a texasi egyetemisták optimalizálták a pigmenteket és a tápoldathoz speciális vegyszert adtak, hogy a sötétben lévő baktériumok fekete pigmenteket termeljenek. A "fényképezőgép" optikáját Aaron Chevalier fizikushallgató építette meg. A fotózáshoz testhőmérsékletű, petri csészében tenyésző baktériumokat helyeztek a film helyére, és 12-15 órás megvilágítás után - ennyi idő kellett a baktériumoknak ahhoz, hogy elszaporodjanak, és betöltsék a petri csészét - el lehetett távolítani a vetítőt, és ott marad a tartós, élő fénykép.
A felhasznált biotechnológia fénnyel aktiválta a festék termeléséért felelős géneket, s ez a megoldás nem csak fényképek készítésére használható, például műanyag, vagy fém előállító génekhez kötve nagypontosságú foto-litográfiás eljárásokhoz vezethet, vagy például élő szövetek tenyésztésekor fénnyel lehet majd befolyásolni azok alakját.