A Clintonban (Iowa állam) működő CIS Internet Services 2003-ban perelte be a floridai illetőségű James McCalla-t, mert kéretlen elektronikus levelekben befektetési- és adósság-konszolidációs szolgáltatásokat, pornográf- és szerencsejáték-siteokat hirdetett.
Az ítéletet Charles R. Wolle kerületi bíró hozta meg december 23-án, s ebben a kártérítési kötelezettség megállapítása mellett McCalla-t három évre eltiltotta mindennemű internetezéstől.
Graham Cluley, a Sophos technológiai tanácsadó cég konzultánsa szerint spammer ellen ilyen összegű büntetést még sohasem róttak ki. A szakértő szerint azért fontos a döntés, mert nem csak a kellemetlenséget ismeri el, amit a spam okoz az egyéni felhasználónak, hanem kifejezi az inernet-szolgáltatókat érő kárt is, hiszen nekik fizetniük kell a sávszélességért, amin a több millió üzenetet továbbítják.
Robert Kramer, a CIS tulajdonosa valószínűtlennek tartja, hogy akár egyetlen centet is lásson a magítélt pénzből, azt mondta, hogy elégedett Wolle bíró döntésével, mert ez győzelem, minden e-mailező és minden felelő internet-szolgáltató számára.
A Kéretlen Kereskedelmi E-mailek Elleni Koalíció (CAUCE) honlapja szerint a spam nem csak CIS-hez hasonló kicsi és közepes cégek szenvednek tőle, de még az olyan óriás, mint az AT&T is szembesült már azzal, hogy a levélszemét özön átmenetileg kiütötte a szolgáltatásait. A masszív spamelés folyamatosan sokmillió dolláros károkat okoz évről-évre.
John Mozena, a CAUCE társalapítója és alelnöke a Wired magazinnak azt nyilatkozta, hogy a Kramer-ügy nem hoz megoldást a spam-problémára. Bár szabályozási és bűnügyi kezdeményezések vannak a spam megfékezésére, de ezek csak kismértékben képesek csökkenteni az általunk látott kéretlen levelezés teljes volumenét. A spam ma durván kétharmadát teszi ki a teljes internetes levélforgalomnak. Azt szeretnénk, ha a szövetségi antispam szabályozás olyan szigorúvá válna az Egyesült Államokban, mint például Ausztráliában, ahol a spamelés úgy ahogy van, illegális.
Világrekord büntetés: 11 milliárd dollár spamelésért
Utolsó frissítés:
Egy amerikai internet-szolgáltató cégnek 11,2 milliárd dollárt ítélt meg a bíróság egy spammer ellen indított perben, aki több mint 280 millió kéretlen levelet küldött a felperes ügyfeleinek e-mail címére.